• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tízszer hosszabb ideig tart az új pacemaker

Hírek Forrás: MTI Szerző:

A jövő szívritmus-szabályozója öt év helyett ötven évig működhet az új technikával.

Egy új kisérleti technika, amely kis energiájú fénnyel ingerli a szívizom sejtjeit előrevetíti, hogy a jövő a fénnyel működtetett szívritmus-szabályozó műszereké - a kísérleten dolgozó nemzetközi kutatócsoport közleményét az Amerikai Szív Szövetség folyóirata, a Circulation: Arrhythmia & Electrophysiology közölte.

Szívbetegek millióinak életét menti meg a szívritmus-szabályozó műszer, világszerte ismert és használt angol nevén pacemaker. A ma már kis pogácsa méretű eszköz a mellkas bőre alá operálva, azonnal bekapcsol, és elektromos ingerléssel működteti annak a szívét, akinek az veszélyes ideig kihagyna vagy megállna.

Újabb formájában a hirtelen szívhalált legtöbbször okozó ritmuszavar indulásakor kapcsol be, és áramütéssel megszünteti az életveszélyes rohamot, mint a defibrillátorok. A testbe operált elektromos vezeték azonban eltörhet, bizonyos idő után az elektromos telep kimerül, erős mágneses hatás pedig működési zavart okozhat.

Emilia Entscheva és munkacsoportja optogenetikával foglalkozik, és remény szerint a pacemakergondok egy részét ezzel megoldhatják. Ez az új tudomány fényre érzékeny fehérjéket állít elő, melyek az ingerlésre alkalmas sejtek működését a távolból, érintés nélkül elvégezhetik.

Évekkel ezelőtt fölfedezték, hogy bizonyos agysejteket fénnyel ingerelni lehet, ha ezeket genetikai úton átalakították és ezáltal fényre érzékeny fehérjével kapcsolták össze. Az új tanulmányban a fényre érzékeny fehérjét kísérleti állatok szívizomsejtjeihez kötötték, így ezeket fénnyel tudták összehúzódásra késztetni.

Az új technika abból áll, hogy a különleges szívsejtek válnak fényre érzékennyé. Az ember saját csontvelőből vagy bőrből származó sejtjei szövettenyésztés után lesznek fényre érzékenyek, így a saját immunrendszer sem érzékeli ezeket idegen szervezetből származónak. Ez a szövet sokkal kisebb fényenergiát igényel, mint bármilyen, eddig ismert elektromos eszköz: számítások szerint az ilyen pacemaker saját elektromos telepe öt év helyett ötven esztendeig működtetheti műszert.