• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Több mint 100 millió a kövér ember Kínában

Hírek Forrás: MTI

Túl sokat dohányoznak és isznak, keveset mozognak, magas a vérnyomása több tízmillió kínaiak.

Legalább hárommillió azoknak a száma, akik nem fertőző betegségekben, a várható élettartamnál korábban halnak meg Kínában – írta kedden a Shanghai Daily című napilap. Az újság az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb jelentését és kínai kutatásokat idézett.

A WHO szerint az ázsiai országban 2012-ben 8,6 millióan haltak meg nem járványos krónikus betegségekben, főleg tüdőrák, szívelégtelenség, cukorbetegség vagy szívroham miatt. Ezek közül 3 milliónyi elkerülhető lett volna, ráadásul az ebbe a kategóriába tartozó betegségek kialakulásának esélye a veszélyforrások nagy száma miatt "aggasztóan magas" az országban – fogalmazott a jelentés.

A világszervezet szerint pusztán életmódváltással milliónyi életet hosszabbíthatnának meg Kínában, hiszen a férfiak több mint fele dohányzik, ötből négy felnőtt nem mozog eleget, minden ötödik 18 éven felülinek magas a vérnyomása, s a túlzott alkoholfogyasztás is komoly problémákhoz vezet – sorolja a WHO az okokat.

Kínai kutatók korábban arra hívták fel a figyelmet, az elhízás és a cukorbetegség járványszerűen terjed az országban. A hivatalos statisztikák szerint tavaly több mint 100 millió kövér ember volt Kínában, ez 2005-höz képest ötszörös növekedés. Az elhízottak számát a WHO 2010-ben a lakosság 38 százalékára becsülte, ami 430 millió főt jelent.

A prognózisok szerint az évtized végére a túlsúlyosok számának megduplázódása várható, ami – az azzal járó betegségek miatt - hatalmas terhet ró majd a kínai egészségügyi rendszerre. A rák és érrendszeri megbetegedések mellett a cukorbetegség már ma is a harmadik leggyakoribb halálozási ok az országban, és 93 millió főt érint, számuk szakértői becslések szerint 2030-ra további 40 millióval nőhet majd.

Az egészséges életmód népszerűsítésére a kormány tavaly kampányt hirdetett meg a 2014-2020 közötti időszakra. A hatóságok a köztereken, iskolákban, bárokban, éttermekben való dohányzás visszaszorítására is újabb és újabb erőfeszítésekkel próbálkoznak – azonban ezek jelentősebb eredménye egyelőre még várat magára.