• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Több országban emelkedik fertőzöttek száma

Hírek Frissítve 2021.07.14 Forrás: MTI
Több országban emelkedik fertőzöttek száma

A vírus reprodukciós rátája 2,17-re ugrott az egy héttel korábbi 1,37-ről, a fertőzési arány pedig hatszorosára emelkedett Hollandiában.

Ausztriában ismét emelkedik az új megbetegedések száma, az osztrák egészségügyi hatóságok egy hónap után először kedden regisztráltak újra 200 fölötti új koronavírusos megbetegedést.  A szakértők és a politikusok is számoltak a járványügyi mutatók enyhe emelkedésével, melynek oka - Ausztriában és Európa-szerte is - a delta variáns terjedése. Mivel egyelőre ennek ellenére is alacsonynak számít a napi új koronavírusos megbetegedések száma, a hatóságok könnyebben tudják a kontaktkutatást végezni, és ezáltal a fertőzési láncokat megszakítani.

Kedden a legtöbb új koronavírusos megbetegedést - 83-at - Bécsben regisztrálták, ami elsősorban annak tudható be, hogy országos szinten itt végzik a legtöbb szűrést, méghozzá jórészt a sokkal megbízhatóbb PCR-tesztekkel.

Hétfőn országosan 131 377 koronavírustesztet végeztek el, ezekből 54 404 volt PCR-teszt. A fővárosi egészségügyi válságstáb szóvivője rámutatott, hogy az elmúlt két hétben Bécsben végezték el a PCR-tesztes osztrák szűrések 91 százalékát. A főváros legtöbb gyógyszertárában ingyenesen lehet teszteltetni, de több központi tesztállomás is működik. Ezekre azért van szükség, mert az éttermeket, kulturális és sportrendezvényeket továbbra is csak azok látogathatják, akiket már beoltottak, átestek a betegségen, illetve negatív koronavírusteszttel rendelkeznek.

Ausztriában eddig 5 041 675 ember kapta meg a SARS-Cov-2 koronavírus okozta betegség (Covid-19) elleni vakcina első adagját, mindkettőt pedig 3 759 825-en. Az elmúlt 24 órában 218 embernél igazolták újonnan a vírusfertőzést, a járvány kezdete óta 652 022 pozitív esetet regisztráltak. A kórházban ápoltak száma jelenleg 111, az intenzív kezelésre szorulók 39-en vannak. A Covid-19 szövődményeibe az elmúlt napon egy ember halt bele, a járvány halálos áldozatainak száma így 10 724-re emelkedett. A betegségből felgyógyultak száma 639 035.

Hollandiában meredeken emelkedik a fertőzöttek száma, a szakértők a kormányt hibáztatják

Hollandiában meredeken emelkedik a koronavírussal újonnan fertőzöttek száma, főleg a fiatalok körében, a járványügyi szakértők az ügyvivő kormányt hibáztatják, amiért a tanácsaikat figyelmen kívül hagyva, túl korán vezetett be járványügyi lazításokat - írta kedden a holland sajtó.  Az egészségügyi hatóság legfrissebb statisztikái szerint a vírus reprodukciós rátája 2,17-re ugrott az egy héttel korábbi 1,37-ről, a fertőzési arány pedig hatszorosára emelkedett. Kedden újabb 7890 embernél diagnosztizálták a koronavírus-fertőzést, és az elmúlt két napban nőtt a kórházi felvételek száma is. Hétfőn és kedden 18 embert szállítottak egészségügyi intézménybe ápolásra.

A De Volkskrant című holland napilap azt írta, hogy a járványügyi szakértők figyelmeztették a Mark Rutte vezette ügyvivő kormányt, hogy június végén még túl korai lenne teljes mértékben feloldani a járványügyi lazításokat. A szakértők szerint a vezetés nem gondolta át az éjszakai szórakozóhelyek újranyitásához használt "belépési teszt" rendszerének hiányosságait, a hatóságok nem ellenőrizték a vendéglátóipari helyiségek szellőztetésére vonatkozó szabályokat, noha a holland járványkezelési csoport (OMT) minderre felhívta a kormány figyelmét.

A lap szerint az is szembement a hivatalos szakértői állásponttal, hogy Hugo de Jonge egészségügyi miniszter arra ösztönözte a fiatalokat, hogy olttassák be magukat a Janssen gyógyszervállalat egydózisú vakcinájával, hogy utána egyből "bulizhassanak", noha legalább két hetet kell várni a védettség kialakulásáig. De Jonge hétfőn nyilvános elismerte, hogy a "dansen met Janssen" (bulizz a Janssennel) szlogen-üzenet terjesztése gondatlan lépés volt részéről. Maga Mark Rutte miniszterelnök is bocsánatot kért azért a hibás döntésért, hogy június utolsó hetében szinte az összes járványügyi korlátozást megszüntette. A kormány múlt pénteki sajtótájékoztatóján visszautasították, hogy hibát követtek volna el, ugyanakkor ismét korlátozásokat vezettek be az éjszakai szórakozóhelyek nyitvatartására és a nagyobb szabású rendezvények szervezésére vonatkozólag.

Az OMT kedden figyelmeztette a kormányt, hogy a szórakozóhelyek újranyitásához ne a negatív vírustesztekre támaszkodjon, amelyek hibaaránya akár a 20 százalékot is eléri, különösen a gyors antigéntesztek esetében. Ugyancsak keddi sajtóhírek szerint mintegy harminc, a fesztiválszektorban tevékenykedő szervezet indított pert a kormány ellen, mert igazságtalannak tartják azt a döntést, hogy több, előzőleg engedélyezett rendezvényüket le kell fújniuk az új korlátozások miatt.

Romániában emelkedni kezdett a napi esetszám

Romániában az utóbbi két hét átlagát csaknem 80 százalékkal meghaladva 79-cel emelkedett szerdán a beazonosított koronavírus-fertőzések száma, miután előző nap is a kéthetes mozgóátlagot 15 százalékkal meghaladó esetszámot jelentett a stratégiai kommunikációs törzs (GCS). Az utóbbi hét napon hat százalékkal több koronavírus-fertőzést észleltek Romániában, mint a megelőző héten.

A járvány statisztikai adatait feldolgozó portálok számításai szerint a reprodukciós ráta július 5-én haladta meg ismét az egyet, tehát vélhetően ekkor kezdett ismét emelkedni a fertőzések üteme. A reprodukciós ráta azt jelzi, hogy egy fertőzött hány másik embert fertőz meg, és tartósan 1 alá kell szorítani ahhoz, hogy a járvány véget érjen.

A statisztikusok számításai szerint a reprodukciós ráta múlt hét végéig elérte az 1,12-t. A hírtelevíziók által megszólaltatott járványügyi szakemberek azt valószínűsítik, hogy véget ért az a többhetes időszak, amikor ötven körül stabilizálódott a napi esetszám, a továbbiakban a fertőzések ütemének gyorsulására lehet számítani.

A kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma egyelőre nem emelkedett, napok óta 300 alatt stagnál, a súlyos eseteké pedig még mindig csökken: jelenleg 51 fertőzöttet ápolnak intenzív osztályon.

Szerdán három újabb halálesetről számolt be a GCS, ami megfelel az utóbbi két hét átlagának. A statisztikát eddig csaknem 3600 korábban - többnyire tavaly - történt halálesettel igazították ki az utóbbi másfél hónapban.

Romániában 1 millió 81 ezer embernél mutatták ki a koronavírust, közülük 34 242-en haltak bele a fertőzés okozta szövődményekbe.

A 19,3 milliós lakosságú országban eddig 4 millió 837 ezer ember - a beoltható, 12 év feletti lakosság 28,85 százaléka - kapott védőoltást, az immunizáltak száma pedig átlagosan napi tízezerrel emelkedik.