Olyan embernek is felírtak gyógycipőt, aki évek óta fekvőbeteg és járásképtelen. Több mint 150 millió forintot szereztek.
További gyanúsítottjai lehetnek az ortopéd cipőkkel visszaélő egészségügyi szervezett bűnbanda elleni nyomozásnak, amit a Nemzeti Védelmi Szolgálat támogatásával a Nemzeti Nyomozó Iroda folytat. A banda több tagjára november elején csaptak le a hatóságok, ám – mint ahogy azt a Magyar Nemzet Pap Judit alezredestől, az NVSZ szóvivőjétől – a nyomozásnak koránt sincs vége.
Az ügy az NVSZ-nél indult, amikor információ érkezett arról, hogy egy állampolgár az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben (hétköznapi nevén a felhőben) azt vette észre, hogy egy gyógycipőt írtak fel neki úgy, hogy ő orvosnál nem járt, és szüksége sem volt arra. A jogszabályok által biztosított lehetőségeket felhasználva az NVSZ munkatársai olyan – később bizonyítékként is felhasználható – adatokat gyűjtöttek, amelyek alapján egy rendkívül összetett és szervezetten elkövetett bűncselekmény gyanúját állapították meg.
A rendőrség által feltárt ügyben az ortopéd orvosok és a velük összejátszó segédeszközgyártó és -forgalmazó cégek úgy írtak fel, majd gyártottak le gyógycipőket, hogy azok, akiknek a nevére felírták, nem is tudtak róla; majd az ezek után járó összegeket a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől visszaigényelték. Azt is figyelték, hogy az évente egyszer felírható lábbeli kihordási ideje mikor jár le, és amint lehetett, újra felírták és legyártották a cipőket.
A minőség egyáltalán nem volt fontos, csak a profit, mert a betegeknek egy magas kategóriájú és államilag jelentősen támogatott cipőt írtak fel, azonban a végeredmény egy alacsonyabb kategóriájú és olcsóbb lábbeli volt. Ez került idős betegek lábára, ha egyáltalán odakerült, hiszen a nyomozás azt is feltárta, hogy olyan embernek is felírtak gyógycipőt, aki évek óta fekvőbeteg és járásképtelen. Kollégáink olyan eseteket is feltártak, amikor a gyógycipőt ugyan felírta az orvos, de azt már nem gyártották le, viszont a támogatást így is visszaigényelték. A gyanú szerint háromezer ilyen cipőt írtak fel, amelyeken átlagosan páronként 52 ezer forint nyereségük volt, ezzel összesen több mint 150 millió forintot szereztek.
További részletek a teljes cikkben