A hetven civil szervezetet, szakszervezetet és baloldali pártokat tömörítő Vizitdíj Elleni Országos Kollektíva volt a szervező.
A tömörülés felhívására üres gyógyszeres dobozokat hordtak szombaton Franciaországban a megyei prefektúrák és az egészségügyi minisztérium párizsi épülete elé az év elején bevezetett újabb vizitdíj és dobozdíj ellen tiltakozók.
A francia állami egészségbiztosító tagjainak január 1-jétől minden kiváltott gyógyszer és egyes egészségügyi ellátások után 50 eurócentes (125 forintos) önrészt kell fizetniük, valamint 2 euróval (500 forinttal) kell hozzájárulniuk minden egyes egészségügyi szállítás (mentő vagy taxi) költségeihez.
Az önrész nem haladhatja meg az évi 50 eurót (a 12 500 forintot) betegenként, s a költségeket átvállalhatják a kiegészítő magánbiztosítók, amelyek a biztosítottak egészségügyi költségeinek közel 30 százalékos önrészét eddig is fedezték.
Először három évvel ezelőtt szabott ki kötelezően fizetendő önrészt minden egészségügyi szolgáltatásra az előző jobboldali kormányzat, akkor 1 eurós összegben, s ennek is évi 50 euróban állapította meg a felső határát.
Az újabb önrészt - amely alól a kisjövedelműek, a 18 éven aluliak és a terhes nők, közel 10 millió biztosított felmentést kapott - a társadalombiztosítás 2008-ra várható 12 milliárd eurós hiányának a lefaragására vezette be a kormányzat. A remélt 850 millió eurós bevételt az állami egészségbiztosító a rák és az Alzheimer-kór elleni küzdelemre kívánja fordítani.
Az újabb vizitdíj és dobozdíj elleni demonstrációt meghirdető országos ernyőszervezet vezetője, az AIDS-beteg Bruno Pascal-Chevalier tiltakozásul hónapok óta nem kezelteti magát.
Véleménye szerint a betegekben bűntudatot kelt a kormány, amely olyan Franciaországot képzel el, amelyben "csak egészséges és rentábilis embereknek van helyük, a többiért meg mindegy".
A szervezet szerint az újabb önrész visszavonásáról szóló petíciójukat eddig 170 ezren, míg a CGT szakszervezet hasonló jellegű követelését eddig 250 ezren írták alá.
A betegek szervezetei és a szakszervezetek mellett 15 orvos-szakszervezet, illetve az összes ellenzéki és parlamenten kívüli baloldali párt csatlakozott a felhíváshoz, amely elsősorban vidéken talált visszhangra.
A Párizsban összegyűlt alig ötven tüntető élén Julien Dray, a Szocialista Párt (PS) szóvivője arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány az intézkedéssel az egyenlőtlenséget növelte a betegek körében, ahelyett, hogy a nagyvállalatok nyereségéből fordítana többet a szolidaritási alapú francia egészségügyi ellátásra.