A férfit vadonatúj fertőzés támadta meg, olyan, amit még soha senki a világon nem írt le.
A Göteborgi Egyetem kutatói felfedeztek egy újfajta, kullancs terjesztette fertőzést: 2009 júliusában egy 77 éves férfi Svédország nyugati részén kajakozott, amikor hasmenést kapott, lázas lett és egy időre elvesztette az eszméletét. Kórházba szállították, ahol úgy találták, hogy mélyvénás trombózisa van. Kezelték antibiotikumokkal, majd néhány nap múlva hazaengedték, vérhigítót írva föl neki. Azonban a férfi újra belázasodott, visszakerült a kórházba - idézi a független.hu hírét a MOK Online.
A következő hónapokban több alkalommal utalták be sürgősen a kórházba, keresték a mikrobát, megismételték az antibiotikumos kezelést, hiába, a láz mindig visszatért. Végül a beteg vérét speciális elemzésnek vetették alá - bakteriális DNS-t kerestek - és ez segített. Összevetették a baktérium DNS-ét az online adatbankkal, az eredmény meglepetést keltett: a férfit vadonatúj fertőzés támadta meg, olyan, amit még soha senki a világon nem írt le.
Kullancs terjesztette fertőzés volt: a férfi vérében található DNS 100%-os biztonsággal a Neoehrlichia mikurensis baktérium volt. Ezt a baktériumot első ízben 2004-ben, Japánban észlelték, patkányokban és kullancsokban, de eddig senki nem fedezte föl Svédországban, se kullancsban, se rágcsálóban, se emberben.
Christine Wenneras, a Göteborgi Egyetem fertőző betegségek osztályának kutatója tanulmányozta az esetet. "Amióta felfedezésünknek híre ment, 8 esetet jelentettek a világ minden részéről, hármat ezek közül Göteborgból." Mind a három göteborgi fertőzés csökkent immunitású embernél jelentkezett, és mind a hárman a nyári hónapokban lettek betegek, amikor a kullancsok a legaktívabbak. "A legkomiszabb dolog ennél a fertőzésnél, hogy mélyvénás trombózis okoz, legalábbis a meggyengült immunrendszerű emberekben. És az életveszélyes lehet. Szerencsére, a fertőzés antibiotikummal jól kezelhető."
Ha ez az újonnan felfedezett baktérium hasonlóan viselkedik, mint amiket eddig ismerünk, akkor a vad emlősökkel, kullancs-csípés útján terjed, és nem valószínű, hogy emberről emberre fertőzne.