A brexit miatt folyamatosan távoznak az uniós orvosok és nővérek, a folyamat egyelőre leállíthatatlannak látszik.
A nővérhiány a leginkább aggasztó Nagy-Britannia közegészségügyi hálózatában, hiszen a brexit-népszavazás óta 11 600 uniós orvos és nővér hagyta ott az NHS-t – hívják fel a figyelmet a Liberális Demokraták. Állításuk szerint még nagyobb probléma, hogy megszűnik az utánpótlás: míg a brexitszavazás évében 6 382 nővér érkezett az uniós országokból, addig az utóbbi évben mindössze 805, ami már az NHS működését is veszélyeztetheti - írta a hvg.hu. A gondokat fokozza, hogy Nagy-Britannia lakossága is öregszik, egyre többen igénylik a közegészségügyi szolgáltatásokat. Ha a jelenlegi tempóban folytatódik az uniós orvosok és nővérek távozása az NHS-ből, akkor a brit közegészségügy válság elé néz – hangsúlyozza az ellenzék két fő ereje: a Munkáspárt, illetve a Liberális Demokraták.
A kormányzó konzervatívok is tudják, hogy baj van, ők saját erőből akarják megoldani a problémát, vagyis azt szeretnék elérni, hogy a brit orvosok és nővérek vállaljanak több túlórát. Ezzel növekedne a jövedelmük és legalább részben pótolni lehetne a távozó uniós munkaerőt. A konzervatív kormány ebből a célból csökkentette, illetve átvállalta az NHS-orvosok nyugdíjjárulékának adóját.
Mindez azonban aligha lesz elegendő a hiányok pótlására. Különösen azért nem, mert a brit doktorok nem szívesen vállalnak munkát a hazai közegészségügyben, amely rosszul fizet és sokat kell túlórázni. Ehelyett vagy a magánszférát választják vagy pedig külföldre mennek. További részletek a cikkben