Az elmúlt hat és fél évben összesen 14 ezer román orvos telepedett külföldre munkavállalás céljából.
Hat év után ismét "csúcsot döntött" a romániai orvosok elvándorlása, miután az idén az első három hónapban már 580-an mentek külföldre, további 250 orvos kérvényezte a távozáshoz szükséges dokumentumokat - derült ki csütörtökön Vasile Astarastoaénak, a román orvosi kamara elnökének nyilatkozatából.
Astarastoae szerint ez a nagy számú elvándorlás csak a 2007-es adatokkal hasonlítható össze, ugyanis Románia attól az évtől vált az Európai Unió tagjává, és az elvándorlás akkor volt a legnagyobb mértékű.
Az orvosi kamara elnöke szerint az elmúlt hat és fél évben összesen 14 ezer román orvos telepedett külföldre munkavállalás céljából. Így például 1989-ben Romániában 56 ezer gyakorló orvos volt, 2013-ban viszont számuk a 40 ezret sem éri el.
Astarastoae szerint az elvándorlás fő oka a román orvosok és a külföldiek bére közötti jelentős különbség, hiszen míg Romániában egy gyakorló orvos 200 euró havi fizetést kap, addig az Európai Unió többi tagállamában társaik 1300 eurót keresnek havonta.
A gyakorló orvosok bérének megemeléséhez évente 41 millió euróra lenne szükség - tette hozzá a román orvosi kamara elnöke, aki szerint az elmúlt hónapokban az egészségügyi rendszerben megszaporodott "rosszhiszemű ügyészségi vizsgálatok" is hozzájárultak a kitelepedési hullám növekedéséhez.