A skarlát a 20. század elején vezető halálozási ok volt a gyerekeknél. Most ismét több ezren betegedtek meg Nagy-Britanniában. 50 éve nem volt ilyen sok megbetegedés: tavaly 17 ezer esetet jelentettek.
Csak szeptember óta 6100 megbetegedés történt. A betegség főszezonja most van, április közepéig tarthat. Hetente 600 megbetegedést regisztrálnak - írja az Independent nyomán a
faktor.hu.
A skarlát a viktoriánus korban mindennapos betegségnek számított, hasonlóan a skorbuthoz, a kolerához vagy a szamárköhögéshez.
2010 óta újra terjed a skarlát, de az orvosok szerint ha megfelelően kezelik, ma már nem halálos az antibiotikumoknak és a jobb higiéniás körülményeknek köszönhetően. Azt nem tudni, miért tért vissza. Védőoltás nincs ellene.
A skarlátot egy baktérium okozza. Legtöbbször télen és tavasszal betegednek meg tőle. Rózsaszín kiütések jelennek meg a mellkason és a hason. A betegnek fáj a torka, kipirul az arca és megduzzad a nyelve. A tünetek jellemzően egy hét alatt elmúlnak, az esetek többségében nincs egyéb komplikáció, ha a beteg antibiotikumot
szed.