A fertőzések többnyire szennyezett kéz közvetítésével terjednek egyik betegről a másikra.
Az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések világszerte több százmillió pácienst érintenek évente. Ezen fertőzések túlnyomó többsége szennyezett kéz közvetítésével terjed egyik betegről a másikra, ezért a helyes és megfelelő gyakorisággal végzett kézhigiéne az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzésének elsődleges, bizonyítottan hatásos, egyszerű és költséghatékony módja.
A WHO felhívására Magyarország 2010-ben csatlakozott a „Felhívás a betegellátás globális biztonságáért" (Global Patient Safety Challange) c. programhoz vállalva az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzésére irányuló tevékenységek támogatását, különös tekintettel a kézhigiénés gyakorlat javítására.
A „Kézhigiéne az egészségügyi ellátásban" című WHO irányelv tudományos bizonyítékokon alapuló ajánlásokat tartalmaz az egészségügyi szolgáltatásban szükséges kézhigiéne gyakorlatához.
A 2011-évben meghirdetett WHO program célja az betegellátó intézmények kézhigiénés tevékenységének a felmérése volt. A felmérés végrehajtásához a WHO egy ún. kézhigiénés önértékelési rendszert dolgozott ki, melyben a kérdésekre adott válaszok alapján lehetett jellemezni az adott fekvőbeteg ellátó intézmény kézhigiénés gyakorlatát, felkészültségét. Ehhez a programhoz jelentős számban csatlakoztak kórházak és a 2012-évi felmérések eredményeiről 2013. május 8-án Budapesten a „Kézhigiénés világnap" alkalmából rendezett tudományos ülésen számolnak be a felmérések eredményeiről. Az eredmények kiértékelése alapján lehet megfogalmazni a kézfertőtlenítési compliance emelésének a további feladatait és a szükséges fejlesztéseket.
A kézfertőtlenítés az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzésének egyik legfontosabb eszköze. A WHO nagy hangsúlyt fektet arra, hogy ne csak az egészségügyi dolgozók ismerjék a kézhigiéne jelentőségét és alkalmazzák megfelelően a kézfertőtlenítést, hanem a betegek és hozzátartozóik bevonását is javasolják. Különböző tájékoztató anyagok, plakátok rendelkezésre bocsátásával fel kell hívni a figyelmet a kézhigiéne szerepére a fertőzések megelőzésében és a helyes kézfertőtlenítés gyakorlatra.
A WHO 2012-évben kiadott irányelve a járóbetegellátás mellett az otthonápolás és a tartós betegápolás területén alkalmazható kézhigiénés gyakorlatra hívja fel a figyelmet. (Hand Hygiene in Outpatient and Home-based Care and Long-term Care Facilities)