A férfiaknál a második, a nőknél a harmadik leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedésről van szó.
Március a vastagbélszűrés hónapja, a Nemzeti Népegészségügyi Központ így igyekszik még inkább felhívni a figyelmet ennek fontosságára. A vastagbélrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés Magyarországon; nincsenek egyértelmű tünetei és igen lassan alakul ki, a szűrés így kulcsfontosságú a diagnosztizáláshoz és az időben elkezdett kezeléshez – mondta az InfoRádiónak Surján Orsolya helyettes országos tisztifőorvos.
"A szervezett szűrésbe az 50-70 éves korosztályt vonjuk be, hogy amennyiben kialakult náluk a folyamat, az már felfedezhető náluk" – mondta. Hívják mind a két nemet, mivel a férfiaknál a második, a nőknél a harmadik leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedésről van szó.
A szűrővizsgálat kétlépcsős: amikor meghívót kap valaki az NNK-ból, vagy kér egy mintavevő szettet a háziorvosától vagy az NNK-ból kéri a csomagot, és postán kapja. A mintavétel módja a csomagban megtalálható, két egymást követő napon kell székletmintát venni, postára feladni, de nem az utcai piros postaládába kell bedobni, hivatalba kell besétálni és ingyenesen elküldeni.
Az eredményt a páciens az EESZT-n keresztül látja, ami lehet negatív vagy nem negatív. "A nem negatív nem jelenti, hogy valakinek vastagbéldaganata van, pont azért fogalmazunk így, hisz a székletben megjelenő vér számos egyéb betegségből is származhat, például aranyérből.
Tájékozódni non-stop lehet a 1812-es hívószámon, illetve ezen a felületen.