A kertben felállítható medencék ugyanolyan veszélyesek mint az épített medencék.
A kertben felállítható medencék ugyanolyan veszélyesek a vízbe fulladás szempontjából, mint az épített medencék - állapították meg amerikai kutatók, akik hétfőn tették közzé első jelentésüket arról, hány gyerekáldozatot követelnek ezek a mozgatható medencék.
A Pediatrics című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint az Egyesült Államokban 2001 és 2009 között 209, 12 évesnél fiatalabb gyerek fulladt meg, további 35 pedig csaknem vízbe fulladt ilyen medencékben. A gyerekek 94 százaléka ötévesnél is kisebb volt, az esetek négyötöde a nyári hónapokban történt.
"A szülőknek tudatában kell lenniük, hogy ezek a medencék ugyanolyan veszélyesek a vízbe fulladás szempontjából, mint az épített medencék, különösen a kisebb gyerekek esetében" - hangsúlyozta Gary Smith kutatásvezető, a columbusi gyerekkórház munkatársa. A szerzők tanulmányukhoz az amerikai fogyasztói termékbiztonsági bizottság által összegyűjtött adatokat elemezték, a vizsgálatba bevont mozgatható kerti medencék vízmélysége legfeljebb 1,2 méter volt.
Az esetek értékelése kapcsán a szakemberek felhívják a szülők figyelmét arra, hogy akadályozzák meg a kerti medencéhez való hozzáférést, amikor nem tudják felügyelni gyerekeiket. Ennek legbiztosabb módja, ha leeresztik a medencét, de a zárható körbekerítés is jó megoldás. Pusztán a létra eltávolítása nem elegendő, mert több példa volt arra, hogy a gyerekek visszavitték azt, vagy más módon jutottak be a feltöltött medencébe.
Javasolják továbbá életmentő úszómellény használatát a gyerekeknél, és arra is figyelmeztetnek, hogy a szomszédokkal vagy telefonon való beszélgetés, főként pedig a kerti partizás közbeni iszogatás nem jelent gyerekfelügyeletet.