A malária és az AIDS mellett a leggyakrabban előforduló fertőző megbetegedés a világon.
A hepatitis világnapot minden évben július 28-án szervezik meg a Hepatitis Világszövetség kezdeményezésében. Az idei világnap célja, hogy minél szélesebb körben megismertesse a hepatitis B és C betegségeket, azok megelőzési és kezelési módjait.
Mit kell tudni a hepatitisről?
A hepatitis vírusoknak öt különböző formája ismert: a hepatitis A és E szennyezett étellel és itallal, a fertőzött személy székletürítése révén fertőz elsősorban. A hepatitis B, C és D vírusok testnedvekkel terjednek. A hepatitis világnap elsősorban a hepatitis B és C fertőzésekre hívja fel a figyelmet, mivel ezek krónikussá válhatnak, májrákot és halált is okozhatnak. A hepatitis A és B ellen már létezik hatékony védőoltás. A teljes oltási sorok felvételével hepatitis B ellen életre szóló védettség alakítható ki, a hepatitis A ellen létezik olyan oltóanyag, ami 25 évre véd a betegséggel szemben. Lehetséges a védelem hepatitis A és B ellen kombinált oltóanyaggal is. A hepatitis egyéb típusait kellő odafigyeléssel, egészségtudatos hozzáállással képesek lehetünk megelőzni.
Hepatitis B, a leggyakoribb típus, amely akár halálos is lehet
A hepatitis B a világon a leggyakrabban előforduló hepatitis megbetegedés, a WHO adatai szerint a világ egyharmada, azaz 2 milliárd ember esett át hepatitis B fertőzésen. Az esetek 10 százalékában a betegség krónikussá válik, amely májrákhoz és halálhoz is vezet. Jelenleg a becslések szerint mintegy 350 millió krónikus hepatitis B fertőzött él világszerte, és körülbelül 600 000 ember veszti életét a betegség következtében évente. Ezek a számok különösen azért számítanak magasnak, mivel a hepatitis B ellen már létezik hatékony védőoltás.
Magyarországon a 13 éveseket 1999 óta kötelezően oltják hepatitis B ellen. Sajnos a 26 évesnél idősebb korosztály nagy része védtelen a veszélyes vírussal szemben. A hepatitis B elsősorban testnedvekkel, vérrel, szexuális úton fertőz, de terjedhet a vírus egy apró sérülés, szennyezett olló, borotva vagy tetováló tű révén is. Bár a hepatitis B elleni védőoltásokat elsősorban olyan utazóknak ajánlják, akik hepatitis B-vel erősen fertőzött országba utaznak, mindenkinek ajánlott megkapnia a védőoltást Magyarországon.
A befejezett oltási sor egy életre szóló védelmet biztosít. Mivel a betegség elsősorban szexuális úton terjed, a szabados szexuális életet élőknek különösen indokolt a védőoltás felvétele. A hepatitis B vírus tízszer fertőzőbb, mint a HIV vírus és az óvszerhasználata sem jelent tökéletes biztonságot. A hepatitis B fertőzés az esetek 10 százalékában krónikussá válik, amely májgyulladáshoz, májrákhoz és halálhoz is vezethet.
Hepatitis C – a csendes vírus
A hepatitis B-hez hasonlóan testnedvekkel és vérrel is terjed a hepatitis C vírus, amely krónikus fertőzést, állandó májgyulladást és májrákot is okozhat. Évente mintegy 3-4 millió ember fertőződik meg hepatitis C-vel. A WHO becslései szerint jelenleg 130-170 millió krónikus hepatitis C fertőzött él világszerte. Minden évben 350 millió ember halálát okozza a csendes vírus, amely legtöbbször nem okoz komolyabb tüneteket a fertőzötteknél.
Bár a vírus a világon mindenhol jelen van, leginkább Egyiptomban (22%), Kínában (3,2%) és Pakisztánban (4,9%) magas a fertőzöttek aránya. Sajnos a hepatitis C ellen ma még nem létezik hatékony védőoltás, ugyanakkor a betegség korai felismerésével sikeresen kezelhető. Ezért az idei hepatitis világnap kampánya kiemeli a hepatitis tesztek jelentőségét, a korai diagnózis felállításában.
Európában a hepatitis C vírus egyik leggyakoribb terjedési módja az intravénás kábítószer-használat. Sok intravénás szerhasználó nem sokkal az első injektálás után megfertőződik, ami elsősorban a nem biztonságos injektálási módszereknek – többek között a tűk, fecskendők és az egyéb injektáló eszközök közös, illetve többszöri használatának – köszönhető.
Az intravénás kábítószer-használók magas HCV fertőzöttségi aránya komoly közegészségügyi problémát jelent, amelyet súlyosbít az a tény is, hogy sokan közülük szűrésre nem járnak, így esetleges fertőzöttségükről nem tudnak.
Magyarországon az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) 2006 óta szervez országos szinten szűrővizsgálatokat az intravénás kábítószer-fogyasztók körében. A helyben elvégezhető szűrővizsgálatok lehetőségét az injektáló szerhasználók által látogatott kezelőhelyeken, illetve tűcsere programokban ajánlják fel, ezzel is elősegítve szűrésben való részvételüket.
Az OEK vizsgálatai alapján a hazai adatok azt mutatják, hogy a hepatitis C vírus elterjedtsége az injektáló kábítószer-használók körében évek óta 25 százalék körül alakul, amely Európában alacsonynak mondható. Területi bontásban azonban szélesebb skálán mozognak a fertőzöttségi arányok: a legutóbbi vizsgálat adatai szerint bár vidéken alacsonyabb a HCV fertőzöttség (8 százalék), Budapesten a megszűrt intravénás kábítószer-fogyasztók 40 százaléka volt hepatitis C fertőzött, egy VIII. kerületi tűcsere programban meglehetősen magas, közel 70 százalékos fertőzöttséget mértek.
Hazánkban a HCV fertőzöttség gyakrabban fordul elő a női intravénás szerhasználók esetében, életkor tekintetében pedig a 25 évnél idősebb intravénás szerhasználók körében. Magasabb a fertőzöttségi arány azoknál is, akik már hosszabb ideje injektálnak, illetve az elsődlegesen opiát származékokat használók között.
A hepatitis C terjedésének csökkentésére léteznek – nemzetközi vizsgálatok alapján – bizonyítottan hatásos módszerek. E módszerek közé tartozik a heroint és más opiátokat használók esetében az opiát-helyettesítő, úgynevezett szubsztitúciós kezelés, továbbá minden intravénás szerhasználó igénybe veheti a tűcsere programokat, melyek begyűjtik a használt fecskendőt és cserébe steril fecskendőt adnak.
A Nemzeti Drog Fókuszpont adatai szerint 2010-ben 11 kezelőhelyen összesen 1031 fő részesült szubsztitúciós kezelésben. Tűcsere programot vagy tű-automatát országszerte 23 szervezet működtetett. A szervezetek több mint 500.000 fecskendőt osztottak ki és közel 350.000 használtat gyűjtöttek be. A tűcsere programokat 2010-ben 2810 intravénás szerhasználó vette igénybe. Alapul véve az összes hazai intravénás droghasználó becsült számát elmondható, hogy a tűcsere programok az érintettek közel felét érték el.
Szájon át terjedő kórokozók
A klasszikusan sárgaságként vagy fertőző májgyulladásként ismert betegség a hepatitis A. A kórokozó a tápcsatornán keresztül, szennyezett étellel és itallal, a beteg emberrel történő közvetlen érintkezéssel jut be a szervezetbe. Leggyakrabban azokban az országokban fordul elő, ahol nem megfelelő a csatornázás, az ivóvízellátás, vagy a higiénés viszonyok rosszak. A vírus gyakran jelen van a szennyezett vízben élő tengeri állatok húsában (mint például halak, kagylók).
A WHO becslései szerint évente mintegy 1,4 millió ember fertőződik hepatitis A vírussal. Ez a vírus nem okoz krónikus hordozói állapotot, jellemző tünete a betegségnek a sárgaság, súlyos rosszullét, és a beteg többhetes kórházi kezelésre szorulhat.
A hepatitis A ellen is létezik már hatékony védőoltás. Mivel Magyarországon és a szomszédos országokban is előfordulnak helyi járványok, ezért a hepatitis A elleni vakcinát érdemes mindenkinek megkapnia. Célszerű a nyers ételek, a tenger gyümölcseinek, fogyasztását kerülni, megfelelő ivóvizet inni, és tudni, hogy az általunk fogyasztott zöldséget, gyümölcsöt vajon milyen vízben mosták meg.
A hepatitis E is szájon át jut be a szervezetbe és a széklettel ürítődik. Nincs ellene védőoltás, így a higiénés szabályok betartása biztosítja a leghatékonyabb védelmet. Elsősorban azokban a fejlődő országokban gyakori, ahol nincs csatornarendszer és nem megfelelő a szaniterek tisztántartása.
A hepatitis vírusok komoly megbetegedéseket, az esetek bizonyos százalékában halált is okozhatnak. A malária és az AIDS mellett a leggyakrabban előforduló fertőző betegedésnek tekinthetőek a világon. A WHO minden utazónak és minden egészségtudatos embernek ajánlja a hepatitis A és B elleni védőoltások felvételét, valamint a hepatitis C teszt elvégzését. Így jó eséllyel megelőzhető a komolyabb probléma. Erre utal az idei világnap üzenete is: „Ez a hepatitis... Tudj róla többet! Küzdj ellene! A hepatitis nem válogat!"