A kutatók rájöttek: az immunrendszernek nagyobb a kapacitása idős korban annál, amit korábban gondoltak.
Amerikai kutatók egérkísérletekben azonosítottak egy olyan vírust, amely nem gyengíti, hanem erősíti az immunrendszert.
"Immunrendszerünk fiatal korunkban van a csúcson, de bizonyos kor után hanyatlik és egyre nehezebbé válik a szervezetünk számára az, hogy legyőzze az új fertőzéseket" - írták a szakemberek az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) közzétett tanulmányukban.
Az Arizonai Egyetem öregedéskutató központjának szakemberei idős emberek immunrendszere megfiatalításának módozatait keresve cytomegalovírussal (CMV) fertőztek meg egereket. A cytomegalovírusok a herpeszvírusok családjába tartoznak és az emberek több mint felében elterjedtek, főként fiatal korban fertőznek. Mivel nincs rájuk gyógymód, a vírus az érintettek egész életében jelen van, és különösen elterjedt idős korban.
"A CMV-nek általában nincsenek külső tünetei, de együtt kell élnünk vele, mivel nincs rá gyógymód. Immunrendszerünk mindig serény a háttérben, amikor e vírussal van dolga" - magyarázta Megan Smith, az intézet kutatója. "Azt feltételeztük, hogy a CMV az egereket még sebezhetőbbé teszi más fertőzésekre, mivel felhasználja a tartalékokat és folyamatos munkát ad az immunrendszernek" - tette hozzá.
A kutatók meglepetésére amikor listeria baktériummal fertőztek meg egereket, a CMV-t hordozó idős egerek hatékonyabban ellenálltak a fertőzésnek, mint azok, amelyek szervezetében nem volt jelen a cytomegalovírus. Megvizsgálva az egerek T-sejtjeit, amelyek a fertőzések kivédésére szállnak harcba, a szakemberek különféle T-sejtek megfelelő utánpótlását találták az idős egerek bizonyos csoportjaiban.
"A diverzitás jó. A különböző típusú T-sejtek különböző fertőzésekre reagálnak, minél sokszínűbb T-sejtjeink vannak, annál nagyobb a valószínűsége a fertőzések legyőzésének" - magyarázta Janko Nikolich-Zugich, a kutatóközpont laboratóriumának vezetője.
Éveken át a tudósok úgy vélték, hogy a T-sejtek diverzitása az életkorral csökken, és ez az egyik oka annak, hogy az idősek könnyebben fertőződnek meg. Az új tanulmány azokban megmutatta, hogy a T-sejtek szinte ugyanolyan sokszínűek az idős egerekben, mint a fiatalokban. "Ez a tanulmány azt mutatta, hogy immunrendszerünknek nagyobb a kapacitása idős korban annál, amit korábban gondoltunk. A jó immunválaszadás képessége létezik idős korban, és a CMV vagy a szervezet válasza a cytomegalovírusra segítheti munkára fogni ezt a képességet" - mondta Smithey.
A kutatók nem bizonyosak abban, miként erősíti a CMV az immunrendszert, ezt egy külön tanulmányban vizsgálják. A kutatócsoport célja olyan oltóanyag előállítása, amely javíthatja az idősek immunrendszerét és megvéd a fertőzésektől - olvasható az Arizonai Egyetem honlapján.