Az egészségügy hazai és nemzetközi eseményeinek napi összefoglalója az elmúlt 24 óra hírei nyomán.
Takács Péter egészségügyi államtitkár szerint bár sokan elégedetlenséget gerjesztettek a szakrendelések elérhetősége körül, a valóságban kevés időpontfoglalás történik, ami az államtitkár véleménye szerint az elmúlt két év előrehaladásait is tükrözi. Ezzel szemben a korrupció elleni küzdelem szigorodott: egy fül-orr-gégész ellen vesztegetés gyanújával indult eljárás, mivel állítólagos „adminisztrációs díjért” cserébe állami ellátásban végzett műtéteket magánrendelésen felkeresett betegein.
Az egészségpolitikai hírek szintén mozgalmasak, hiszen az Európai Parlament dönthet Várhelyi Olivér hatásköreinek szűkítéséről, mely során az állatjólét és az élelmiszerbiztonság területei kerülhetnek ki a magyar jelölt portfóliójából. Eközben Kóka János, a Doktor24 felügyelőbizottságának elnöke, drasztikus reformok szükségességére hívta fel a figyelmet, javasolva, hogy az állami kórházak felét bezárják a hatékonyság növelése érdekében.
Az egészségügyi ellátás további aggasztó oldala is reflektorfénybe került: egy új cikksorozat próbálja feltárni, mi történik a kórházakban hagyott, senki által nem látogatott csecsemőkkel. A gyermekvédelmi szakszolgálat egyelőre nem válaszolt a kérdésekre, ami csak fokozza az aggodalmakat. Az onkológiai ellátásban ugyanakkor fontos előrelépések várhatók, mivel új finanszírozási protokollokat dolgoznak ki, és több tucat új gyógyszer várja az elérhetőségi engedélyt. Az egészségügyi innovációk területén a mesterséges intelligencia felhasználási lehetőségei is egyre tágulnak, így például az inváziós csípőszúnyogok monitorozása is hatékonyabbá válhat.
A szociális munka fontosságára hívja fel a figyelmet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat plakátkiállítása Budapesten, amely fotókkal és irodalmi alkotásokkal emeli ki az ágazatban dolgozók szerepét. Az országos közvélemény-kutatások szerint a drogfogyasztás kérdéseiben a magyarok inkább a szigorítás felé hajlanak, a drogkereskedelemből származó elkobzott vagyonokat pedig prevencióra fordítanák. Eközben az ESPEN felhívta a figyelmet az alultápláltság súlyos következményeire, amelyek megnehezítik a súlyos betegek gyógyulását. Az Alultápláltság Hete elnevezésű program célja, hogy e problémával szemben tudatosságot növeljen és támogatást nyújtson.
A magánegészségügy területén a Prima Medica új egészségtervet és életmódprogramot indít, amely cégek és egyének számára kínál átfogó egészségmegőrző és fejlesztési megoldásokat, így segítve a hosszú távú versenyelőny megszerzését.
Nemzetközi hírek is mutatják, hogy Európában az egészségügyi munkaerőhiány egyre nagyobb problémát okoz, különösen a szegényebb országokból elvándorló szakemberek hiánya miatt. A Nemzetközi Űrállomáson is nehézségek merültek fel, mivel egy asztronauta, Sunita Williams, jelentős súlyvesztéssel és betegséggel küzd. A mentőűrhajó indulásáig azonban még három hónap hátravan. Az egészségügyi technológiák terén egy új projekt keretében virtuális és kiterjesztett valóság alkalmazások fejlesztését támogatják, ami az ellátás minőségének javítását célozza.
Végül a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése kapcsán egy friss kutatás arra mutat rá, hogy napi tízezer lépés helyett akár már 2337 lépés is elegendő lehet a szív egészségének megőrzéséhez.
Reggeli összefoglalónk rávilágít a hazai és nemzetközi egészségügyi világ aktuális eseményeire, amelyek meghatározzák a jövő egészségügyi fejlesztési irányait és a közönség számára is fontos kérdéseket feszegetnek. A politikai és gazdasági összefüggések megértése segíthet abban, hogy felismerjük az egészségügyi rendszerek reformjához szükséges lépéseket, és hogy mindannyian részesei lehessünk egy jobban működő, mindenki számára elérhető egészségügyi rendszer kialakításának.
Szeretne értesülni az elmúlt 24 óra eseményeiről? Rendelje meg a Weborvos Reggeli Kávét! https://weborvos.hu/wrk/