Kiderült, kevesebb gyerek mellett nagyobb az átlagos testmagasság.
Átlagosan 11 centimétert nőtt az európai férfiak átlagmagassága az 1870-es évek eleje és 1980 között, a termet növekedése pedig az egészségi állapot jelentős javulását tükrözi - adta hírül egy hétfőn megjelent tanulmány.
A várakozásokkal ellentétben a kutatók azt fedezték fel, hogy a növekedés éppen a második világháború és az 1929-1933-as világgazdasági válság között gyorsult fel, amikor a szegénység, az élelem egyenlőtlen elosztása és a háború utáni nehézségek miatt ennek az ellenkezőjét tételezték volna fel.
A gyors változás a tudósok szerint összefügghet azzal, hogy az emberek egyre kevesebb gyermeket vállaltak, és korábban kiderült, kisebb családméret mellett nagyobb lesz az átlagos testmagasság.
A magasság növekedéséhez más tényezők, például az egy főre jutó magasabb jövedelem, a lakás- és életkörülmények egészségesebbé válása, a táplálkozás, a helyes életmód hatékonyabb oktatása és a javuló szociális és egészségügyi szolgáltatások is hozzájárultak.
"A növekvő termet a közegészségügyi helyzet javulásának kulcsfontosságú indikátora" - fogalmazott Timothy Hatton, a kutatás vezetője, az Essexi Egyetem közgazdaságtan-professzora az Oxford Economic Papers című online szaklapban publikált tanulmányban.