Minden ember szaga valószínűleg olyan egyedi, mint az ujjlenyomata - állapították meg Osztrák Tudományos Akadémia (ÖAW) összehasonlító magatartás-kutatással foglalkozó intézetének (KLIVV) munkatársai egy alpesi faluban 200 emberen végzett vizsgálatok eredményeként.
A szerdán nyilvánosságra hozott tanulmány elsősorban az izzadságminták vegyi összetételéről szól. "Több ezer különböző, jelentős részben nagyon illékony anyagot találtunk" - tájékoztatta az APA osztrák hírügynökséget Alexandra Katzer, a KLIVV munkatársa. A 200 személy vizsgálata nyomán a kutatók megállapították, hogy ezeknek az anyagoknak az összetétele - tehát az, hogy melyikből milyen mennyiségű fordul elő - egyénenként igen nagy mértékben különböző volt. Akadtak olyan egzotikus anyagok is, amelyeket az elemzések csak egy vagy két esetben mutattak ki.
Mint Katzer elmondta, ha bizonyítást nyerne, hogy minden ember teljesen egyedi, csak rá jellemző illatelegyet bocsát ki, azt sok mindenre lehetne használni. Az intézet vezetője, Dustin Penn a többi között "E-orroknak" nevezhető elektronikus érzékelőkre, biometrikus kiértékelésekre, igazságügyi (orvosszakértői) alkalmazásra vagy éppen betegségek diagnosztizálására gondol.
A tudósok most tovább akarnak lépni: azt szeretnék vizsgálni, hogy csak az érzékelő-elemző készülékek, vagy esetleg az emberek is képesek-e arra, hogy más embereket szagok alapján felismerjenek, azonosítsanak.
További téma a kérdés genetikai vetülete, vagyis az, hogy a genetikai rokonság vajon a test szagkibocsátására is kiterjed-e. Mikrobiológusok számára is érdekes a téma, mivel az izzadságanyagok lebontásában mikroorganizmusok is jelentős szerepet játszanak.