A németországi Jülichben egyedülálló agyelemző készüléket hoztak létre a kutatók.
A Helmholtz Központ tudósai mágneses rezonancia tomográfot (MR) kapcsoltak össze egy pozitronokat kibocsátó tomográffal. Az első szerkezet megmutatja az agy anatómiáját, továbbá képeket szállít a működő agyi területekről. A pozitron emissziós tomográf a molekuláris szintű folyamatokat teszi láthatóvá, amihez bizonyos kontrasztanyagot juttatnak a páciens szervezetébe. "Az agyat eddig csak nagy vonalakban ismertük meg, - véli Jürgen Mlynek professzor, a Helmholtz Társaság elnöke, aki szerint "nagyjából látjuk az agy felépítését, és tudunk valamit a legfontosabb hormonokról és vivőanyagokról".
A korai diagnosztizálás lehetővé teszi azt, hogy a betegségeket már a kifejlődésük előtt felismerjék, állítja Karl Zilles professzor, a jülichi intézet igazgatója. "Ez jelentős nyereség a páciensek életminősége szempontjából", - nyilatkozta Zilles.
A módszer bevezetése komoly költségmegtakarítást is jelent az egészségügyi intézményeknek. A tervek szerint 2009-től alkalmazzák majd a klinikákon az új eljárást, amellyel az orvosok jobban "látnak" az agyban, felismerhetőbbek lesznek a finom struktúrák csakúgy, mint a helyi anyagcsere zavarai, és a gyógyszerek hatása.
A kutatók az olyan betegségek korai felismerésében és gyógyításában számítanak előrelépésre, mint az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór, a szklerózis multiplex, továbbá a májműködés zavarai miatt bekövetkező agyi megbetegedések. Ezek a betegségek az öregedő társadalmakban egyre gyakoribbak, anélkül, hogy gyógyításukra komoly esély lenne - írja a Die Welt című lap internetes kiadása.