David Garrod brit dermatológus ígérete szerint egy új gyógyszerrel öt éven belül meg lehet nyerni az "allergiaháborút".
David Garrod professzor (Manchester University, Faculty of Life Sciences) és a londoni St. George egyetemen dolgozó kollégái régóta tanulmányozzák, hogyan jutnak át a bőr felületét vagy a tüdő hörgőinek felületét védő külső sejtrétegen az allergiát kiváltó anyagok, s tapasztalataik alapján most egy allergiaellenes gyógyszeren dolgoznak.
A pollenekből vagy házi poratkákból származó allergének belélegzés után a felületi védősejtekre jutnak, és kioldják közülük a kötőanyagot. Ezután már be tudnak furakodni a sejtek közé, és bejutva a szervezetbe kiváltják az allergiás reakciót.
A készülő gyógyszercsoport lényege, hogy megfosztja az allergéneket attól a képességükből, hogy átrágják magukat a védő sejtrétegen. Más szavakkal: letiltja az allergének átvitelét. Nevét is innen kapta: "Allergen Delivery Inhibitors (ADIs)".
Garrod professzor szerint az első ADI vegyületből készített gyógyszer már 2010-ben eljuthat a klinikai kísérletek fázisáig.
A kutatók munkájukra eddig közel 450.000 fontot - mintegy 183,5 millió forintnak megfelelő összeget - kaptak a Wellcome Trust alapítványtól, de a klinikai kísérletekig akár 3 milliárdra (mintegy 1,2 trillió forintra) is szükség lehet.
A professzor most beruházókat keres, hogy támogatásukkal törjön be az allergia-elleni gyógyszerek 26 milliárd fontos (mintegy 10,6 trillió forintos) piacára - írta a ScienceDaily című angol tudományos hírportál.