Laboratóriumokban már évekkel ezelőtt azt találták, hogy a fahéjnak, a szegfűszegnek vagy a babérlevélnek az inzulin hatását fokozó tulajdonsága van.
Három éve Richard A. Anderson (Human Nutrition Research Centre, Beltsville, MD, USA) és nemzetközi munkacsoportja 60 cukorbeteget kezelt 40 napon át fahéjjal. A betegek valamennyien átlag hét éve 2. típusú diabéteszben szenvedtek. A betegek tizes csoportokban napi egy, három vagy hat gramm fahéjat kaptak kapszulában, illetve ugyanannyi beteg placebóként azonos külsejű kapszulában lisztet szedett. A fahéj valamennyi, vizsgált adagban jelentősen csökkentette a vércukor-, illetve a kedvezőtlen vérzsír-szintet, míg a placebónak semmiféle mérhető hatása nem volt.
Ugyanez a munkacsoport most az „Experimental Biology 2006" kongresszuson több előadásban ismertette megismételt és kibővített vizsgálatainak eredményeit. Állatkísérletben azt találták, hogy a fahéjban lévő polifenolok javítják az inzulin hatását úgy, hogy részben növelik az inzulin-receptor sűrűséget, másrészt pedig fokozzák a glukóz 4 transzporter aktivitását és ezzel elősegítik a cukor bejutását a sejtekbe. Egy másik tanulmányban bonyolult laboratóriumi módszerekkel igyekeztek a fahéjban lévő polifenolok pontos szerkezetét tisztázni. A fűszerben található proantocianidinek inzulin-szerű hatást mutattak. A fahéj polifenoljainak kifejezett gyulladáscsökkentő, illetve antioxidáns hatása is volt, ami a szív- és érbetegségek szempontjából jelenthet védelmet.
A kongresszuson egy, 2. típusú cukorbetegeken végzett vizsgálatról is beszámoltak, melyben a betegek a fahéjhoz hasonlóan napi 1-3 gramm szegfűszeget szedtek, illetve placebót. A cukorbetegek emelkedett vércukor-szintje a szegfűszeg hatására egy hónap alatt igen jelentősen csökkent, hasonlóan változott az összkoleszterin-, az LDL-koleszterin- és a triglicerid-szint is.
A kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy az Egyesült Államokban részben ezen eredmények nyilvánosságra kerülése is hozzájárult ahhoz, hogy a fahéj és a fahéjtartalmú fűszerek évi forgalma több millió dollárra növekedett. Ugyanakkor óva intenek attól, hogy ilyen „természetes" anyagokkal próbálja bárki is helyettesíteni a gyógyszereket és az orvosi kezelést, gondozást. Idéznek olyan vizsgálatot is, melynek tanúsága szerint ezek a növényi anyagok egyes betegek esetében gyakorlatilag hatástalanok.
(Forrás: Experimental Biology 2006, April 1-5, San Francisco, CA, Abstract 612.2-3)