Gyulladáscsökkentő hatással is bír egy természetes probiotikus baktériumtörzs, állítják amerikai kutatók.
Az immunrendszer védekezésében a kórokozókkal szemben kulcsfontosságú lehet a gyulladásos válasz, de bizonyos körülmények között és betegségeknél a gyulladás többet árt, mint használ, mert az egészséges szövetet is károsítja. Gyulladással járnak egyes bélbetegségek, ízületi kórok, a szív és érrendszeri betegségek, a diabétesz vagy akár az Alzheimer kór. A bifidobactériumról már korábban is igazolták, hogy az irritábilis bélszindróma (IBS) esetén képes módosítani az immunválaszt. Az újabban bemutatott eredmények szerint azonban a mikroba gyulladáscsökkentő hatása nem korlátozódik a bélrendszerre. A vizsgálatok arra is választ kerestek, hogy milyen kapcsolat állapítható meg az autoimmun betegségek és a probiotikumokat is tartalmazó étrend között.
Az emberek millióit érintő krónikus betegségek fájdalmas, és hosszútávon megnyomorító kísérője a gyulladás, aminek kezelésében hasznos lehet a baktérium probiotikus hatása. Az egyik kutatás során négyféle baktériumot etettek egerekkel. A törzsek közül egyedül a bifidobactérium volt képes késleltetni a mesterségesen kiváltott ízületi gyulladást és mérsékelte annak tüneteit, állapították meg a kutatók.
A második kísérletben az egereknek bifidobactériumot adtak, majd szalmonellával fertőzték meg őket. Azokban az állatokban, amelyek előzetesen kaptak baktériumból, jelentősen megnövekedett az immunsejteknek a száma. A mikroba a T-sejtek mennyiségét is megnövelte a szervezetben, és hatékonyan csökkentette a gyulladást szabályozó vegyületek koncentrációját.
Az amerikai kutatók megfigyelése nyomán most nagyobb meggyőző erővel állíthatják a dietetikai szakemberek, hogy célszerű probiotikus joghurt-készítményeket fogyasztani az immunrendszer egészségének karbantartása céljából.