Az A, B és AB típusú vér nullás vércsoportúvá alakítására dolgozott ki új módszert egy nemzetközi kutatócsoport az amerikai Harvard egyetemen.
Az A, B és AB vércsoportú vörös vértestek felületén megtalálhatók bizonyos cukorláncból álló részecskék, amelyeket A és B antigéneknek neveznek, és amelyek nincsenek meg a nullás vércsoportban. Ezért a nullás vércsoporthoz tartozó személyek nem kaphatnak vért a többiektől, ugyanis immunrendszerük idegen testként értékeli az A és B antigéneket. Ennek következtében a nullás vérből gyakran hiány keletkezik, és ez főleg a kisebb kórházakban okoz problémát, ahol nem tudnak megfelelő mennyiségű vért tartalékolni.
A tudósok évtizedek óta keresik a megoldást, hogyan távolítsák el az A és B antigéneket a vörös vértestekről. A B vércsoport esetében egy fehérje jelentette a megoldást, amely cukorláncok feldarabolására specializálódott. Clausen és kollégái ebbe az irányba folytatták a kutatásokat, és 2500 gombánál és baktériumnál vizsgálták meg a fehérjéket. A tudósok két olyan bakteriális fehérjét találtak, amely az A és a B antigént is levágja, méghozzá egyszerűen, és költséghatékonyan, laboratóriumi körülmények között.
A tervek szerint a biotechnológiai úton előállított nullás vért hamarosan embereken is kipróbálják - idézi a német tudományos portál hírét az MTI.