• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Őszre orvosok nélkül maradnak a lengyel kórházak?

Hírek a nagyvilágból Forrás: MTI

1300 eurós bért szeretnének elérni a lengyel orvosok.

A kormánnyal folyatatott újabb tárgyalások keddi kudarca után folytatták sztrájkjukat a lengyel ápolónők, és az orvosok is akciójuk folytatását helyezték kilátásba. Ugyanakkor a kormányfő hivatala előtt a nővérek befejezték éhségsztrájkjukat.

Lengyelországban jelenleg is tart a május 21-én kezdődött országos egészségügyi sztrájk a bérek emeléséért és az egészségügyi kiadások növeléséért. A sztrájknak eddig kevés gyakorlati kihatása volt a betegek ellátására, de ez ősszel változhat, mert zömében ekkor lépnek életbe azok a felmondások, amelyeket az orvosok - tiltakozásul - az elmúlt hónapokban bejelentettek. Így például Opole körzetében az orvosok 70 százaléka adta már be felmondását - adta hírül az APA osztrák hírügynökség.

A tárgyalások mostani, újabb kudarca kapcsán a lengyel egészségügyi miniszter utalt arra, hogy 2008-tól minden állami egészségügyi alkalmazott számára egyébként is béremelés lesz: az orvosok számára 30 százalékos, más alkalmazottak számára 13 százalék.

Az orvosok ezzel szemben azt követelik, hogy a bérmegállapodásban minimálbért rögzítsenek, valamint azt, hogy a béreket fokozatosan 5 ezer zlotyig (1300 euró) emeljék. Az OZZL orvosszövetség egymilliárd zlotys (mintegy 370 millió dollár) pluszkiadást követel az orvosok bérének idei emelésére, valamint azt, hogy a következő két évben a közegészségügyi kiadásokat emeljék a GDP 6 százalékára. Követelik továbbá néhány egészségügyi intézmény privatizálását valamint azt is, hogy a betegek fizessenek egyes egészségügyi szolgáltatásokért.

Egy nemrégiben közzétett közvélemény-kutatás tanúsága szerint a lengyelek 70 százaléka szerint országuk gazdasági lehetőségei egy sokkal jobb egészségügyi rendszert kellene lehetővé tegyenek. 58 százalék úgy véli, hogy az orvosok bére túl alacsony, más foglalkozási ágakhoz képest, 29 százalék szerint az orvosok bére éppen megfelelő, míg 6 százalék úgy véli, hogy a bérek már most is túl magasak. A reprezentatív felmérés szerint a lakosság 66 százaléka ellenezné, hogy a betegeknek is hozzá kelljen járulniuk a gyógyítás költségeihez, és ezzel az orvosok jövedelmét növeljék.

A lengyel egészségügyi dolgozók bérét tavaly már 30 százalékkal emelték, de az még így is nagyjából csak a fele az uniós átlagnak. Emiatt fennáll a veszély, hogy még több szakorvos hagyja el az országot a jobb fizetés reményében.

Becslések szerint Lengyelország uniós csatlakozása, 2004 óta az orvosok 10 százaléka ment külföldre dolgozni.