Tüdőgyógyász kollégámtól hallottam, hogy az egyik háziorvos azt jelezte a Tüdőgondozó felé, hogy ő butalót nem adhat ki a tüdőszűrés elvégzéséhez. Ha a beteg "kiváncsi", menjen el és saját költségén vegye igénybe a szűrést. Ugyanez a kolléga jelezte, hogy a kifejezetten alkalmassági vizsgálathoz sem adhat a tüdőszűrésre beutalót. Diagnosztikai ellátást nem lehet beutaló nélkül igénybe venni a tudtommal, még saját költségen sem. Nem értem, és olyan változásról sem hallottam, hogy szankcionálnák a háziorvost, ha a tüdőszűréshez beutalót állít ki! Kíváncsian várom a válaszukat!
A jelenleg érvényes törvényi szabályozás nem jelenti azt, hogy bárki "csak úgy, beutaló nélkül" felkeresheti a tüdőszűrő állomásokat. A tüdőszűrés ugyanis egy röntgensugárral végzett képalkotó diagnosztikai eljárás, ezért csak orvosi beutalóval vehető igénybe. A szervezett kampányszűréseknél, illetve a kötelezően előírt tüdőszűrések esetén a beutalót helyettesítheti a tüdőszűréseket szervező szerv által kiállított névre szóló behívó, értesítés is.
A foglalkozásegészségügyi célból végzett tüdőszűrésekre beutalót az üzemorvos ad.
Kiskapu azért akad. A beteg ugyanis beutaló nélkül is felkeresheti a tüdőbeteg-gondozó intézetet, és az ott dolgozó orvosok kérhetik a tüdőszűrő vizsgálat vagy az azt helyettesítő mellkasi röntgen-vizsgálat elvégzését.
A jelenleg hatályos 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelettel az alábbiak szerint szabályozza a beutalás nélkül igénybe vehető ellátásokat: A biztosított - a sürgősségi ellátást nem igénylő esetekben - orvosi beutaló nélkül is jogosult igénybe venni az első alkalommal beutalás alapján igénybe vett bőr- és nemibeteg-gondozó, tüdőgondozó és onkológiai gondozó, valamint kúraszerű ellátás keretében a gondozásba vett biztosítottak részére nyújtott ellátást, így ebben az esetben a szakorvos is beutalhatja a beteget a tüdőszűrésre.