• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Vény jeligére

Jogász válaszol

Az új rendelkezés szerint 90 napig érvényes a vény. Egy azon napon 3 vényt kell kiállítani, és dokumentálni, hogy meddig lett ellátva a páciens. De mi van akkor, ha visszajön a letelt idő elött, hogy elvesztette a gyógyszert vagy a vényt. Mit lehet ilyenkor tenni? Hogyan kell ezt dokumentálni?

A kérdés eldöntésével kapcsolatosan irányadó jogszabály a 9/2007. (II. 15.) EüM rendelet, mely az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról szóló 44/2004. (IV. 28.) ESzCsM rendeletet módosítja.


A rendelet szerint az orvosnak a rendelt gyógyszer mennyiségét úgy kell meghatároznia, hogy a beteg szakszerű gyógykezeléséhez szükséges legközelebbi orvosi vizsgálatig elegendő legyen.


Az orvos egy vényen, egyszeri kiváltásra 30 napra elegendő gyógyszermennyiséget rendelhet.


Krónikus betegség vagy állapot kezelése során
a) amennyiben a gyógyszer tartós - előre láthatóan legalább 3 havi folyamatos - alkalmazása szükséges, és
b) a gyógyszer tartós alkalmazásától az adott beteg esetében az előzetes kezelési tapasztalat alapján megfelelő hatás várható, valamint
c) a vény kiváltására nyitva álló időtartam alatt - előre láthatóan - nem szükséges a beteg állapotának olyan orvosi ellenőrzése, amely a rendelt készítmény alkalmazását alapvetően befolyásolhatja,
az orvos 30 napot meghaladó mennyiségű gyógyszert - legfeljebb 3 havi időtartamra, vényenként 1 havi mennyiségben - is rendelhet.


A 30 napot meghaladó gyógyszerrendelés tényét és azt, hogy a rendelt gyógyszer mely időpontig (időtartamig) elegendő a beteg számára, a beteg nyilvántartásában rögzíteni kell.


Nem kell a 30 napot meghaladó mennyiség indokoltságát feltüntetni, ha az orvos a gyógyszerből egy eredeti, a 30 napra elegendő gyógyszermennyiséghez legközelebb álló mennyiségű gyógyszert tartalmazó csomagolást rendelt és az abban foglalt gyógyszermennyiség - az adagolás figyelembevételével - meghaladja a 30 napra elegendő mennyiséget.


A rendelet nem tartalmaz semmilyen előírást arra az esetre, ha az orvos 30 napot meghaladó mennyiségű gyógyszert - legfeljebb 3 havi időtartamra, vényenként 1 havi mennyiségben rendelt, a vényeket átadta a beteg részére, azonban a beteg később visszajön a rendelőbe, mert elveszítette valamelyik vényt vagy a gyógyszert. Tekintettel arra, hogy a vények szabályszerű kiállítása ekkor már megtörtént, a 30 napot meghaladó rendelés ténye és az, hogy a rendelt gyógyszer milyen időpontig elegendő a beteg részére a nyilvántartásban rögzítésre került, így újabb vény kiállítására nincs lehetőség, mivel erre a jogszabály nem ad felhatalmazást, és az orvos sem tudja azt ellenőrizni, hogy a korábban kiállított vény valóban elveszett, vagy a beteg újabb vényhez akár jutni erre hivatkozva.


A szabályszerűen kiállított, és a beteg részére átadott vény elvesztésének, megsemmisülésének kockázatát egyértelműen a beteg viseli.