A magyar orvoskutatók sok esetben megkerülhetetlenek a gyógyítás történelmében, az egész világ sokat köszönhet nekik.
A magyar orvoskutatók sok esetben megkerülhetetlenek a gyógyítás történelmében, hiszen felfedezéseikkel, találmányaikkal a tudományt előbbre vitték, az egész világ sokat köszönhet nekik. Többjüket elismerték nemzetközi szinten is, ám akad, akinek a nevét nem biztos, hogy elsőre ismerik. Akár a gyermekgyógyításban, akár az anatómiában vagy a betegségek és gyógyszerek felfedezésében is jelentős szerepet kapott néhány magyar orvos az elmúlt pár évszázad során, akikre méltán lehetünk büszkék - írja a femina.hu.
Szent-Györgyi Albert a leghíresebb magyar Nobel-díjasok egyike. Egy anekdota szerint nem kedvelte a paprikát, ezért a vacsorára kapott salátáját meghagyta, és vizsgálni kezdte, így izolálta először a C-vitamint, később pedig a rutint. Kutatta a rák kialakulását is.
Selye János, osztrák-magyar származású kanadai orvos endokrinológiával, belgyógyászattal is foglalkozott, végül a stressz kutatójaként lett világhírű, világelsőként írt róla orvosi kutatási területként a Nature című tudományos folyóiratban.
Goldberger József legfontosabb tevékenységeinek egyike az Egyesült Államokban a pellagra bőrbetegség vizsgálata volt, melynek során rájött, hogy hátterében a táplálkozás és a B6-vitamin hiánya áll. Ezenkívül a sárgalázat, a dengue-lázat, a tífuszt, a kanyarót és egy parazitabetegséget, a Schamberg-féle betegséget is sikerrel kutatta.
Semmelweis Ignác az anyák megmentőjeként lett ismert az orvoslásban, miután felfedezte a gyermekágyi láz okát, és a fertőzés megelőzésére klórmész oldatos kézmosást írt elő a szülészek számára. A szepszis megelőzésében is hasznos lépéseket tett ezzel.
A 2019-ben elhunyt Antalóczy Zoltán szívgyógyász orvosként lett nemzetközi hírű, vezetésével hozták létre a Triaxicardiometer nevű analóg komputert, amely alkalmas volt a szív térbeli elemzésére, ami az EKG alapja. Ez volt az ország első alkalmazott célszámítógépe a szívgyógyászatban.
Fotó: Fortepan / Semmelweis Egyetem Levéltára
További részletek a cikkben.