Így az anyatej hamarabb eljuthat az erre rászoruló újszülöttekhez, csecsemőkhöz.
A DE Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájára költözött az Anyatejgyűjtő Állomás. A változtatást leginkább az indokolta, hogy ebben az intézményben használják fel a begyűjtött anyatej jelentős részét. A Klinika még korszerűbb és biztonságosabb körülményeket biztosít az állomás számára - számolt be róla az egyetemi portál.
- Az anyatejgyűjtő állomás szervezetileg a Debreceni Egyetemhez tartozik, azon belül is a Klinikai Központ Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézetéhez, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika szakmai kontrolljával. Az egyetem és a város a legoptimálisabb megoldást találta meg az állomás új elhelyezésére - hangsúlyozta Szilvássy Zoltán rektor az új helyszínt bemutató sajtótájékoztatón.
Az állami támogatás mellett az állomás működését a város évente 10 millió forinttal támogatja.
Tavaly 3585 liter anyatejet gyűjtöttek be az intézmény munkatársai, amelynek körül-belül felét vitték be a kismamák (1812 liter), míg a másik feléért (1773 liter) az állomás munkatársai házhoz mentek. A begyűjtött anyatej jelentős részét a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika koraszülött osztálya használja fel.
- Az, hogy a klinikán működik az állomás, jelentős segítség a koraszülött osztálynak. Így az anyatej hamarabb eljuthat az erre rászoruló újszülöttekhez, csecsemőkhöz. Azon fogunk dolgozni, hogy ez a rendszer minél gördülékenyebben működjön – fejtette ki Lampé Rudolf DE KK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója.
Az Anyatejgyűjtő Állomás 2018-ban 62 donor kismamával állt kapcsolatban és 129 csecsemőt látott el. A donorok az anyatejadás előtt alkalmassági vizsgálaton vesznek részt, amely kizárja, hogy fertőzött anyatejet gyűjtsenek be.
Azok a kismamák, akik a házhoz menő begyűjtést veszik igénybe, 3500 forintot, míg azok, akik beviszik az állomásra az anyatejet, 4000 forintot kapnak egy liter leadott anyatejért.