Egyiptom a harmadik ország, ami a WHO keleti, mediterrán régiójában megkapta a maláriamentes minősítést az Egyesült Arab Emírségek és Marokkó után.
Hivatalosan is maláriamentesnek nyilvánította Egyiptomot az Egészségügyi Világszervezet, az eredményt „történelmi jelentőségűnek” nevezték - írta a BBC nyomán a 444.hu. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO vezetője úgy fogalmazott, „a malária egyidős az egyiptomi civilizációval, de a fáraókat is sújtó betegség most már a történelem része”.
Az egyiptomi hatóságok csaknem 100 éve kezdtek próbálkozni a szúnyogok által terjesztett betegség felszámolásával, amikor az 1920-as években betiltották a rizstermesztést és a mezőgazdasági növénytermesztést az otthonok közelében.
A WHO akkor nevez maláriamentesnek egy országot, ha sikerül bizonyítani, hogy az átviteli lánc legalább az előző három egymást követő évben megszakadt, illetve be tudja bizonyítani azt is, hogy képes megakadályozni a fertőzés újbóli elterjedését. Egyiptom a harmadik ország, ami a WHO keleti, mediterrán régiójában megkapta a maláriamentes minősítést. A másik kettő az Egyesült Arab Emírségek és Marokkó. Világszerte 44 ország érte már el ugyanezt. A malária évente legalább 600 ezer ember halálát okozza, szinte kizárólag Afrikában.