Az OECD tanulmánya a várható élettartamot vizsgálta a tagországokon belül.
Viszonylag sokat tudunk arról, hogy az egyes országok között mekkora különbségek vannak várható élettartam szempontjából. Hogy Magyarország e téren nem áll jól, köztudott. Az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) egy tanulmánya viszont most azt vizsgálta meg, hogy egyes tagországain belül mekkora különbségek vannak különböző társadalmi csoportok várható élettartamai közt, és hogy ezek a különbségek hogy változnak országról országra. Az eredmény pedig Magyarország szempontjából megdöbbentő: az összes vizsgált ország közül nálunk a legnagyobb a különbség a tanult és a tanulatlan férfiak várható élettartama közt – írja a 444.hu portálja.
A tanulmány 23 OECD-tagország számait vetette össze, és arra jutott, hogy természetesen a világon mindenhol tovább élnek a tanultabb társadalmi csoportok. A 25 éves férfiak közül a felsőfokú végzettséggel rendelkezők átlagosan 8 évvel hosszabb életre számíthatnak mint azok, akiknek érettségijük sincs. A 25 éves nők esetében ez a különbség csak 5 év. A 65 évesek esetében már jóval kisebbek voltak a különbségek, férfiaknál 3,5, nőknél 2,5 év.
A magyar nők várható élettartama az alacsonyabbak közé számít a 23 országban, de a végzettségük szerinti különbség nagyjából megfelel az átlagnak.
Egy 25 éves, diplomás magyar férfi még 53,8, egy érettségivel sem rendelkező mindössze 39,8 évet fog élni. Tehát az előbbi csoport majdnem 79 éves korában hal meg, az utóbbi viszont a 65-öt sem éri meg. Ez a 14 éves különbség rekord az OECD-n belül, és minden bizonnyal világviszonylatban is kiemelkedő.