• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

155 millióért nem működik a NEAK rendszere - nem történt bűncselekmény

Lapszemle 2025.04.09 Forrás: nepszava.hu
155 millióért nem működik a NEAK rendszere - nem történt bűncselekmény

A bűncselekmény gyanúja is hiányzik, a Nemzeti Nyomozó Iroda szerint minden rendben a NEAK 155 milliós, súlyos hibákat rejtő informatikai rendszerével.

A Nemzeti Nyomozó Iroda szerint „a bűncselekmény gyanúja is hiányzik” a 155 millióért megvásárolt, alapfeladatainak egy részét ellátni képtelen informatikai rendszer beszerzése körül, amelyet a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) úgy vett át, hogy tudott a súlyos hibákról – értesült a Népszava.

Később ugyanezen rendszer a fejlesztésének teljesítését úgy igazolták, hogy csak „mennyiségi átvétel” történt, ki se próbálták, hogy üzemel-e. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szerint a NEAK a nemzetközi elszámolással kapcsolatos működési informatikai kereteit olyan hiányosságokkal alakította ki, amely nem biztosította a szabályszerű teljesítést.

A Nemzeti Nyomozó Iroda mindezek ellenére nem talált semmi gyanúsat. Vadai Ágnes (DK) országgyűlési képviselő a Népszava – fenti beszerzésről szóló – cikke alapján március közepén tett fel írásbeli kérdést Kövér Lászlónak az országgyűlés elnökének, amelyet Polt Péter legfőbb ügyész feljelentésként értékelt és nyomozást rendelt el. Nem merültek bele mélyen, hiszen április első napjaiban már meg is született a határozat, amelyben a korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztály elutasította a közhatalom gyakorlásával vagy közvagyon kezelésével kapcsolatos kiemelt bűncselekmény tárgyában tett feljelentést.

Ahogy arról a Népszava beszámolt: a NEAK az egészségügyi elszámolások uniós tagállamok közötti teljesítése érdekében rendelte meg a Hydra informatikai rendszert. A rendszert 2019 júliusában azzal vették át, hogy a vállalkozó által is elismerten súlyos hibákat tartalmaz. A rendszer nem volt alkalmas a szabályszerű elszámolások készítésére, sem a kockázatok feltárására. Azért rendeltek hozzá 2023-ban egy fejlesztést, amelyért anélkül fizettek, hogy funkcionálisan tesztelték volna.

Aligha meglepő módon a rendszer továbbra sem biztosította a közpénzekkel való felelős gazdálkodást. A NEAK ugyanis se a beérkezett jóváírásokat, se a követeléseket nem rögzítette, mert nem volt hol. Ilyformán „a számviteli nyilvántartásban sem a valós összegek szerepelnek” , a vizsgált „2022-es évi költségvetési beszámolóban nemzetközi ellátásokra vonatkozó adatok valódisága nem volt biztosított”  – rögzítette év elején kiadott jelentésében az ÁSZ.

Továbbiak a cikkben