A kutatók végső célja, hogy olcsó, orvosi rendelőben vagy otthon használható diagnosztikai eszközöket fejlesszenek HPV és HIV vírusok kimutatására.
Az amerikai MIT kutatói olyan olcsó, DNS-alapú elektrokémiai érzékelőket fejlesztettek, amelyekkel különböző betegségeket – például influenzát, HIV-et vagy rákos elváltozásokat – lehet kimutatni. Az elektródára erősített DNS egy CRISPR-alapú enzimmel együttműködve hoz létre elektromos jelet, amely megváltozik, ha jelen van a célmolekula, például egy rákos gén - írta az üzletem.hu.
Az érzékelők egy egyszerű aranyfóliás elektródára épülnek, amelyet műanyaglapra laminálnak. A DNS-t egy tiol nevű, kéntartalmú molekulával rögzítik az elektródára, míg a rendszer Cas12 enzimet használ, amely – ha aktiválódik – szétdarabolja az elektródán lévő DNS-t. Ez megváltoztatja az elektróda által generált elektromos jelet.
A kutatók kimutatták, hogy a bevonat legalább két hónapig megőrzi a DNS stabilitását, és akár 65 Celsius-fokos hőmérsékletet is kibír. Két hónap elteltével leöblítették a polimert, és az érzékelők továbbra is képesek voltak kimutatni a PCA3 nevű prosztatarák-gént, amit egy vizeletmintából szűrtek ki. A rendszer egyébként már most alkalmas rá, hogy különböző típusú mintákkal működjön, például vizelettel, nyállal vagy orr-torok váladékkal.
A kutatók végső célja, hogy olcsó, orvosi rendelőben vagy otthon használható diagnosztikai eszközöket fejlesszenek HPV és HIV vírusok kimutatására.
„Korábban visszatartott minket, hogy az érzékelőket helyben kellett elkészíteni. Most viszont már tovább küldhetők, hűtés nélkül. Ez lehetővé teszi, hogy nehéz terepen vagy nem ideális környezetben is tesztelhessük a technológiát, különböző betegségekre, valós környezetben” – mondta Ariel Furst, az MIT vegyészmérnöki tanszékének adjunktusa, a tanulmány vezető szerzője.
Továbbiak a cikkben