• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

A Microsoft szerint közel az orvosi „szuperintelligencia”

Lapszemle MA 06:00 Forrás: hang.hu
A Microsoft szerint közel az orvosi „szuperintelligencia”

Azt állítják, hogy az általuk fejlesztett MI algoritmus sokkal sikeresebben diagnosztizálta az összetett tünetegyütteseket, mint az emberi orvosok.

A Microsoft mesterségesintelligencia-fejlesztéssel foglalkozó részlege bejelentette, hogy az általuk fejlesztett MI algoritmus sokkal sikeresebben diagnosztizálta az összetett tünetegyütteseket, mint az emberi orvosok. A mérnökök szerint ez az eredmény arra utal, hogy jó úton haladnak az emberi orvosok diagnosztikai képességeit meghaladó gépi rendszerek kifejlesztése felé - írta a hang.hu.

Az OpenAI O3 nevű MI modellje a kísérlethez kiválasztott tíz esettanulmány közül nyolcat diagnosztizált helyesen (az esettanulmányokat természetesen úgy választották ki, hogy nagyon nehéz legyen rájönni a beteg tüneteit okozó valós kórokra). Ezzel szemben a kísérletben részt vevő orvosok (akik a szakterület specialistáinak számítottak, de nem használhattak a diagnózis felállítása során semmilyen segédletet, és a kollégáikkal sem konzultálhattak) átlagos sikeressége mindössze 20 százalékos volt, vagyis a tíz esetből csupán kettőt diagnosztizáltak helyesen.

Az (emberi és gépi) résztvevők a diagnózis felállításához különböző vizsgálatokat is rendelhettek. A Microsoft szerint az MI költséghatékonyabb is az emberi orvosoknál, mert célirányosabban utalta be az esettanulmányokban szereplő betegeket a különböző vizsgálatokra, és összességében kevesebb teszteredményre volt szüksége a négyszer jobb eredmény eléréséhez. A Microsoft az eredmények interpretálásakor ugyanakkor megjegyezte, hogy az MI nem fogja kiváltani az emberi orvosokat, hiszen utóbbiak feladatköre sokkal tágabb a diagnózis puszta felállításánál – például bizalmi kapcsolatot kell kialakítaniuk a betegekkel. Ezért az emberi orvosok a jövőben sem fognak eltűnni, az MI csupán segíteni fogja a munkájukat. Ugyanakkor már számos munkakörnél állították ezt az MI-fejlesztők, aztán a vége mégiscsak az lett, hogy leépítették az emberi munkavállalókat, és egy algoritmust ültettek a helyére.

Továbbiak a cikkben