A cél, hogy minél előbb kiderüljenek a különféle fejlődésbeli problémák és megkezdődjön azok orvoslása.
A jövő évtől egységes módszerrel szűrik és gyakrabban látogatják a védőnők a 0–6 éves gyerekek családjait, hogy hatékonyabbá váljon a fejlődésbeli problémák felismerése. Ebben a szülők számára összeállított kérdőívek is segítenek a szakembereknek: az érintett időszakban 12 alkalommal kell kitölteniük a kérdéssort – írja a sonline.hu portálja.
Természetesen a kollégák eddig is nyomon követték a gyerekek fejlődésmenetét – nyilatkozta Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesületének (MVE) elnöke –, ám nem létezett egységes szűrőprogram. A jövő évtől viszont az érzék- és mozgásszervek, a kommunikáció fejlettségi szintjét, a beszédfejlettséget már azonos szempontok alapján vizsgálják minden gyereknél, sőt, az újfajta szűrés az autizmus jeleire is utalni tud. A védőnők, főleg csecsemőkorban gyakrabban látogatják majd az érintett családokat – jelenleg a gyermek egyéves koráig négy kötelező védőnői vizsgálat van, a jövőben hat lesz –, s a szűrésbe bevonják a szülőket is, akiknek a gyerek hat éves koráig tizenkét alkalommal kell kitölteniük egy kérdőívet, míg akiknél egy korábbi vizsgálatnál felmerült valamiféle fejlődési zavar gyanúja, 15 hónapos, illetve 2,5 éves korban külön teszt készül. Persze nagy kérdés, mennyire lesznek őszinték a szülők a válaszadásnál?
Elvileg jövőre a szakszolgálati gyógypedagógus-létszámot is bővítik – mondta az MVE elnöke, aki szerint emellett több védőnőre is szükség lenne. Jelenleg 3800-an dolgoznak az országban, akik közül háromezren már elvégezték az új szűréssel kapcsolatos képzéseket. A jogszabály szerint egy védőnőnek 250 gondozottja lehet, ám a szakemberhiány miatt ennél nagyobb a leterheltségük. Az MVE adatai szerint 330 gyerek jut egy védőnőre, de akad, aki – miután másik körzetben is helyettesítenie kell – hatszáz aprósággal foglalkozik, legalábbis elvileg. A legrosszabb a helyzet Nógrádban, ahol a státuszok 22 %-a betöltetlen, a legjobb Tolnában, ahol 98 % a betöltött.