Megyünk befelé egy sötét alagútba, ez történik éppen- fogalmaztak a Figyelőnek egészségügyi vezetők.
Jövőre indul be igazán az állami szektor leépítése, elsősorban a minisztériumoknál és az állami vállalatoknál, de a közmunkaprogramban részt vevők száma is több tízezerrel csökkenhet - értesült a Figyelő kabinethez közeli forrásból. A kormány a háttérintézmények beolvasztásától is létszámcsökkenést vár.
A lapnak nyilatkozó egészségügyi szakemberek „igazi vérveszteségnek" tartják az OEP megszűntetését, amelyből arra következtetnek, hogy az átszervezés az egészségbiztosítási rendszer átszabásának előszobája lehet. Kórházi vezetők aggodalmaskodnak a finanszírozási re ndszer átalakítása miatt. „Megyünk befelé egy sötét alagútba, ez történik éppen"- fogalmaztak a Figyelőnek egészségügyi vezetők.
A megszüntetésre ítélt félszáz állami háttérintézmény 2016 decemberéig olvad be a szaktárcákba. Ugyanakkor a minisztériumokban dolgozó kormánytisztviselők sem ússzák meg a 2017-es „vágást", ugyanis pont annyival csökkentik az állományt, amennyivel az 2010 óta felduzzadt, azaz 10-15 százalékkal.
A közszféra más területein beharangozott karcsúsítást is végrehajtják, a járási és megyei kormányhivatalok álláshelyeinek 10 százalékát már az id én megszüntetik, összesen mintegy 3400 embert küldhetnek el. A lap értesülése szerint a kormányzat attól vár eredményt, hogy rendet tesz az állami vállalatoknál is, ám ez a folyamat eltarthat 2017 nyaráig, az átszervezések során bocsáthatnak el több tízezer embert. Szakmai forrásaik szerint puskaporos hordóvá vált az egész szektor. „Mindenütt forronganak, a kabinetre szakadt a rendszerváltás óta eltelt két és fél évtized minden mulasztása és rendetlensége" - fogalmaztak.
Kormányközeli források szerint 2017-ben már nem járatják csúcsra a közmunkaprogramot, mivel hatástanulmányok igazolják, hogy az nem alkalmas a tartósan munka nélkül levők elsődleges munkapiacra történő visszavezetésére, jövőre több tízezerrel csökkenhet a számuk. A teljes cikk a hetilapban.