A mindenkori kormánynak adóssága van az egészségüggyel szemben, ezért nem elfogadható, hogy plusz terheket tesznek a háziorvosokra.
Van egy 2014-es politikai ígéret, amely során belátta a kormány, hogy az alapellátásra kell alapozni, ekkor minden évre 10 milliárd forintot ígértek, most a 2016-os pénzről van szó, ennek az összegnek a kétharmadáért pluszadminisztrációt kér a kabinet – ezt Éger István mondta az ATV Egyenes Beszéd című műsorában.
A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint a szándék üdvözlendő, hiszen így fel lehetne mérni a lakosság egészségügyi állapotát, de a megvalósítás rossz. A szakember elmondta: a törzskarton egy állapotlap, ami komoly plusz munkával járna, ezért is tettük szóvá. Hozzátette: a mindenkori kormánynak komoly adóssága van az egészségüggyel szemben, éppen ezért nem elfogadható, hogy plusz terheket tesznek a háziorvosokra. Amíg mínuszban vagyunk, ne tegyünk feltételt az adósságcsökkentéshez – fogalmazott.
Éger István kijelentette: a kérdés adatvédelmileg rendezett, elektronikus úton, tisztított és összegzett adatokat jelentenek a háziorvosok. A MOK elnöke hangsúlyozta: a betegségek előfordulását összegzik korcsoportokra és nemekre lebontva, a tendenciákat figyelik az orvosok. Az ígéret anno úgy szólt, hogy az alapellátást kompenzálják, az alapellátó fogorvosok rettentő rosszul finanszírozottak, óriási az eszköz és anyagigényük, mégis kevesebbet keresnek, mint a háziorvosok – magyarázta.
A szakember elmondta: a 2017-es költségvetés első számait látva, kétséges, hogy meglesz a jövőre ígért 10 milliárd forint. Hozzátette: még mindig nem vonzó a háziorvosi pálya, mert az egy egzisztencia kisvállalkozás, ebben akkor éri meg dolgozni, ha tisztes fizetést is ki lehet belőle venni.