Az egészségügyre fordított kiadások mértéke a teljes költségvetésen belül arányaiban nem változik az idei évhez képest.
Hétfőn nyújtotta be a pénzügyminiszter a parlament elé a 2025-ös költségvetést, amely jelentősen bővíti az egészségügyi ellátórendszer forrásait. Varga Mihály 3,4 százalékos GDP-növekedéssel számol élénkülő fogyasztás mellett, így a költségvetésben 3717 milliárd forint jut egészségügyre, 330 milliárd forinttal több, mint az idei összeg. Kérdés, mire lesz ez elég, írja a vg.hu.
Egészségügyi célokra több mint 3700 milliárd forint fog rendelkezésre állni. Ez 2500 milliárd forinttal magasabb összeg, mint a baloldali kormány által benyújtott utolsó, 2010-es költségvetésben. Tehát az egészségügyre fordított kiadások 2025-ben 3717 milliárdot tesznek ki, ami 330 milliárddal nagyobb, mint az idei előirányzat.
Mezei Szabolcs, a PwC Magyarország cégtársa egészségügyre fordított kiadások mértéke a teljes költségvetésen belül arányaiban nem változik a 2024. évben előirányzotthoz képest, ugyanúgy 9,4 százalékot tesz ki az összkiadásokban. Relatíve nézve tehát nincs emelkedés, ugyanakkor – tekintve, hogy többéves szerződések léteznek, és ezek nem mindig tartalmaznak éves áremelési lehetőséget – az egészségügyi büdzsé relatíve jobb helyzetben van.
Megjegyzendő azonban, hogy a növekmény legalább egy része az idei évről áthozott adósságot fog finanszírozni, mivel tudomásunk szerint a teljes adósságkonszolidáció idén is elmaradt. Összességében elmondható, hogy a bemutatott emelés inkább a szinten tartásra elég, mint a fejlesztésre – magyarázta. Fontos kitétel, hogy a költségvetés benyújtásával a tervezés nem ért véget, hiszen most kezdődik a parlamenti szakasz, amelyben a keretszámok – módosító indítványok benyújtását és elfogadásán keresztül – még változhatnak – fűzte hozzá a szakértő.
További részletek a vg.hu-n.
Origo
A rendőrség tett közzé videót Nádai Anikóról