Nagy változás a közétkeztetésben, nincs több diós tészta az iskolásoknak.
A dió, a földimogyoró és a szezámmag is az anafilaxiás allergia fellépésének kiindulópontja lehet, ezért tűnnek el ezek az alapanyagok februártól a menzákról – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ táplálkozástudományi főosztályának vezetője. Zentai Andrea hozzátette: a módosított jogszabály nemcsak a gyermekeket érinti, hanem mindenkit, akire vonatkozik a közétkeztetési rendelet, írja az InfoStart.
Egy hétfőn megjelent rendeletmódosítás szerint 2025. február 9-től nem lesz már az iskolai menzákon diós tészta, müzliszelet, mogyorókrémes kenyér vagy szezámos panírban kisütött rántott hús sem, mert egyre több gyermek allergiás súlyos mértékben a dióra, a földimogyoróra, illetve a szezámmagra, és már tragédia is történt emiatt.
A rendeletmódosításról a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) táplálkozástudományi főosztályának vezetője azt mondta az InfoRádióban, hogy a felsorolt alapanyagok az anafilaxiás allergia fellépésének kiindulópontjai lehetnek, ezért kerülnek tiltólistára. Zentai Andrea hozzátette: lefolytatták az illetékes szervezetekkel és az iskolákkal az ilyenkor szükséges egyeztetéseket, és arra a következtetésre jutottak, hogy közétkeztetés keretében nem ehetnek a gyerekek dióból, földimogyoróból vagy szezámmagból készült ételeket.A főosztályvezető úgy fogalmazott, rengetegféle és sok esetben egymástól eltérő adat jelenik meg azzal kapcsolatban, hogy hány magyar gyermeket érintenek az anafilaxiás allergiák, intoleranciák. Mivel akár súlyos reakciók is felléphetnek az érintetteknél, az a kormányzati döntés született, hogy biztonságosabb, ha ezek az alapanyagok eltűnnek az állami közoktatási intézmények menzáiról.
„A jogszabályrész mindenkire érvényes lesz, akire vonatkozik a közétkeztetési rendelet, tehát nem csak gyermekek érintettek” – jegyezte meg Zentai Andrea.
További részletek az infostart.hu-n.