A 1830 az alapellátási ügyelet telefonszáma, a 112 egységes segélyhívó rendszer, amit vészhelyzet esetén bárki bármikor hívhat, ha mentésre van szükség.
Február elsejétől egyelőre csak Hajdú-Bihar vármegyében lehet csak elérni az orvosi ügyeletet a 1830-as központi telefonszámon, ami később válik országossá. Sürgős esetben ezután is a 112-es számon lehet közvetlenül mentőt hívni – erősítette meg az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) a Telex kérdésére.
A Telex eredetileg a Belügyminisztériumot kereste meg kérdéseivel, mert az MTI-ben félreérthető tájékoztatás jelent meg a 1830-as telefonszám működéséről. A nemzeti hírügynökség Takács Pétert, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkárát idézte, aki szerdán a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában beszélt.
Mi a különbség akkor, mikor kell hívni a 1830-as ügyeleti és mikor a 112-es központi segélyhívót? Az OMSZ válasza szerint
• A 112 egy egységes segélyhívó rendszer (ESR), amit vészhelyzet esetén bárki bármikor, állampolgárságtól és egészségbiztosítási jogviszonytól függetlenül felhívhat, ha mentésre van szükség.
• A 1830 az alapellátási ügyelet telefonszáma (háziorvosi, sürgősségi ügyelet).
Súlyos esetben azonban a 1830 hívása is elvezethet a mentők értesítéséhez. Ha az orvosi ügyelet diszpécsere a hívó kikérdezése alapján úgy ítéli meg, kritikus esetről van szó, ő is indíthat rohamkocsit a helyszínre.