Teljes áron csak a rászorulók töredéke lesz képes megfizetni ezeket a gyógyszereket.
Az eddigi és az esetleges jövőbeli kormányintézkedések hatására sem a gyógyszerek támogatási rendszerbe való bekerülése, sem a rendszerben tartása nem gazdaságos – mondta a Napi Gazdaságnak Leitner György, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. Ha megvalósul az a terv, amely szerint a 2004 előtt támogatásba vont gyógyszerek árát további 15 százalékkal csökkentik, számos gyártó nem lesz képes ennek a végrehajtására, a kötelezően betartandó európai árszinttő való eltérés miatt − hangsúlyozza az elnök. Nem lehet tovább növelni a terheket anélkül, hogy ne veszélyeztesse a betegek biztonságát.
Mint hozzátette, ugyan a piacon továbbra is elérhetőek maradnak a kivont gyógyszerek, azonban teljes áron csak a rászorulók töredéke lesz képes megfizetni az árukat. Reális becslések szerint mintegy 40-50 milliárd forintnyi megtakarítási lehetőség volt a gyógyszerpiacon, ezen már jóval túl vagyunk, a fiskális személet erősítése a nap végén minden-képpen nettó veszteséget termel a nemzetgazdaság számára − fogalmaz Leitner György.
Bizonyos terápiás csoportokban a nem helyettesíthető innovatív gyógyszerek dominálnak, ide tartozik az onkológia gyógyszeres terápiájának nagyobb része, a reumás betegségek egy csoportja, közte a reumatoid artritisz, s a tüdőgyógyászatban vagy a trombózis kórházi megelőzésében alkalmazott gyógyszerek. Egyes innovatív gyógyszerekkel műtéteket, hosszas kórházi bennfekvéssel járó kezeléseket is ki lehet váltani, és jelentős költségmegtakarítást lehet elérni.
Az új innovatív gyógyszerek támogatásba vonása ma
Az IGYE elnöke úgy látja, a gyógyszergyártók gazdasági szerepvállalásából a jelenleginél többet profitálhatna az állam, de ehhez mindenképpen szükség lenne a mainál jóval intenzívebb párbeszédre. Ezzel szemben Magyarországon egyfelől csábítanák a cégeket, hogy hozzák ide termelő beruházásaikat, másfelől 20 százalékos különadóval és egyéb megszorításokkal sújtják őket − teszi hozzá az IGYE elnöke.