A koraszülöttmentő egy mozgó intenzív neonatális osztály, ami nem száguldozik a csecsemővel.
– Ez nem gázpedál-terápia, a koraszülöttmentő soha nem fog nagy sebességgel száguldozni – szögezte le a beszélgetés elején dr. Dicső Ferenc, a Jósa András Oktatókórház Gyermekosztályának osztályvezető főorvosa, az osztályon létrehozott Nyíregyházi Beteg Gyermekekért Alapítvány kuratóriumának elnöke, akivel a koraszülöttmentésről beszélgettünk - írta a szon.hu.
A nyíregyházi gyermekosztályon a speciális mentő szolgálatba állását követően készítettek egy tudományos elemzést, melynek az lett az eredménye, hogy a gázpedál-terápiához képest, az új, korszerű mozgómentéssel érkező 2500 grammnál kisebb babáknál a korábbi 20 százalékos túlélési arány 80 százalékra nőtt. A szolgálat ma is működik, évente 450-500 csecsemő mentését végzi.
– Kezdetben azzal a céllal jött létre a koraszülöttmentés, hogy a megye szülészeti osztályairól beszállítsa a koraszülött, illetve súlyos állapotú újszülötteket Nyíregyházára, a legmagasabb szintű ellátást biztosító Neonatális Intenzív Centrumba (NIC). Mára ez kiterjedt az otthon született súlyos állapotú gyermekekre is, ez 10-15 esetet jelent évente, valamint a koraszülöttmentővel szállítjuk azokat a 60 centi és 6 kilogramm alatti csecsemőket is, akiket Budapestre kell vinni – például kardiológiai – kórházi ellátásra – utalt a regionális hatáskörre dr. Dicső Ferenc.
Az autópályán vagy otthon beinduló szülésnél nem lehet előre megmondani, lesz-e komplikáció, milyen állapotban jön világra a baba, így előfordul, hogy a mentőszolgálat diszpécsere – helyesen – a helyszínre rendeli a koraszülöttmentőt és a rohamkocsit is a normál mentő mellett. A megszületést követően döntik el a jelen lévő szakemberek, hogy a baba az anyukája mellett szállítható, vagy a guruló intenzív osztályon viszik be a kórházba. További részletek a teljes cikkben