A tüneteket tekintve a delta variáns sem más, mint a koronavírusok nagy családja: egy légúti vírus, amely nagyon sokféle tünetet képes okozni.
Allergiás bőrtünetek valóban gyakrabban fordulnak elő a COVID-19 delta variánsa esetében, mint a korábbi vírusvariánsoknál. Ezen kívül azonban nem tapasztaltak olyan tüneteket, amelyek a korábbi járványhullámokban ne fordultak volna ugyanúgy elő – mondta a Magyar Hangnak Csilek András infektológus, a Magyar Orvosi Kamara Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Területi Szervezetének elnöke.
A delta variáns és a korábbi variánsok tünetei között hajszálnyi a különbség – mondta a Magyar Hangnak az infektológus. A tüneteket tekintve a delta variáns sem más, mint a koronavírusok nagy családja: egy légúti vírus, amely nagyon sokféle tünetet képes okozni.
Csilek András infektológus tapasztalata szerint az allergiás bőrtünetek valóban gyakoribbak a koronavírussal fertőzött pácienseknél, mint korábban, azonban erre is láttak példákat korábban is. A többi tünetet pedig szintén tapasztalták már a koronavírusos betegeknél. Azt ugyanakkor hozzátette: a klinikusok egyelőre lényegesen kevesebb delta variánssal fertőzött páncienssel találkoztak, mint a korábbi varinánsokkal fertőzött pácienssel, így a tapasztalat is kevesebb.
– A vuhani koronavírusos eseteknél is nagyon sok embernek fájt a torka, a hölgyeknek a fejük, de ezek a tünetek bármelyik légúti betegség esetén kialakulhatnak. Náthát okozó vírusok miatt elmehet a szaglás, kísérheti hasmenés is, főleg gyermekeknél. Más kérdés, hogy ha valakinek elmegy a szaglása, miközben mindenki koronavírusos a környezetében, az mindenképpen okot ad a koronavírus-gyanúra – mondja az orvos.
Ha viszont valaki enyhén náthás, Csilek András szerint nem szükséges tíz napra kitiltani a közösségből, ahogyan nem volna életszerű, hogy enyhe megfázással mindenki orvoshoz forduljon, vagy teszteltesse magát, “elfoglalva” a tesztkapacitást a súlyosabb esetek elől.