Állítása szerint nem foglalkozik humán embriók „éles” génmódosításával, hanem az Alzheimer-kór és más betegségek genetikai alapjait kutatja.
Jiankui He kínai genetikust hároméves börtönbüntetésre és pénzbírságra ítélték (munkatársai pedig enyhébb büntetéseket kaptak), miután egy hongkongi konferencián bejelentette, hogy több magzat génjeit is módosította, és az átalakított DNS-ű embriókból világra is jöttek a babák. Jiankui a génszerkesztésnek nevezett eljárás segítségével inaktiválta az embriók azon génjét, amelynek fehérjeterméke szükséges ahhoz, hogy a HIV megfertőzze a sejteket. Erre szerinte azért volt szükség, mert a kísérletbe bevont párok férfi tagja HIV-fertőzött volt, és a génmódosítás a genetikus szerint megelőzte, hogy a magzat elkapja az apja fertőzését - írta a hang.hu.
A szakmájától nem tiltották el. Olyannyira nem, hogy a büntetés letöltése után visszatérhetett a kutatáshoz. Egyszerre három labort is létrehozott. Most adta a szabadulása óta első interjúját a japán Mainichi Shimbun lapnak. Ebben elmondta, hogy nem bánta meg a beavatkozást, sőt büszke rá, és eljön az idő, amikor a világ elfogadja majd.
Jelenleg azonban már az állítása szerint nem foglalkozik humán embriók „éles” génmódosításával, hanem az Alzheimer-kór és más betegségek genetikai alapjait kutatja, és tartja magát a nemzetközi tudományetikai normákhoz. A munkáját azonban továbbra is emberi embriókon végzi, amihez a mesterséges megtermékenyítési beavatkozások során feleslegessé vált embriókat használ, és nem célja, hogy ezekből megszülető babák jöjjenek létre.
További részletek a teljes cikkben