A műtét utáni trombózis kockázata a beavatkozást követő harmadik héten a legnagyobb.
Ugyanakkor még egy év múlva is négyszer magasabb a trombózis veszélye, mint az átlagnépességben - mutatott rá az Oxfordi Egyetem nemrég közzétett kutatása. Hazánkban kötelező kórházi gyakorlat, hogy a nagyobb ortopédiai műtéteknél már a beavatkozást megelőzően kapnak a betegek véralvadást gátló készítményt, amit hazaengedésüket követően is további három héten át kell szedniük - mondta dr. Moser Tamás, a Balassa János megyei kórház ortopédiai osztályának osztályvezető főorvosa. Kisebb beavatkozás esetén ez az idő rövidebb.
Az alkalmazott készítmények csak a szükséges mértékben hígítják a vért, hogy ne okozzanak problémát, vérzést a műtét során. Ugyanakkor rugalmas pólyát is alkalmaznak az alsó végtagokon, hogy segítsék a vér áramlását. Általában a műtétet követő 35 napot tartja a szakma kiemelt kockázatú időszaknak.
A betegek maguk is tehetnek a vérrögképződés ellen: fontos a mozgás a véráramlás serkentése miatt, a folyadékfogyasztás, valamint a fogyás is segíthet, ha túlsúlyos a beteg. Amennyiben pedig panaszai vannak, lábszári fájdalmat, duzzanatot észlel, fontos, hogy időben felkeresse a sürgősségi osztályt.
Dr. Vajda Kornél, a sebészeti osztály osztályvezető főorvosa a számos rizikófaktorra hívta fel a figyelmet. Számít többek között a túlsúly, a visszeresség, a dohányzás, a fogamzásgátló tabletta szedése, a kor, a korábbi műtétek, azok jellege, és számos egyéb tényező, amelyekről a beteg egy kérdőíven nyilatkozik. Mindezek figyelembevételével, szakmai ajánlás alapján állapítják meg az orvosok, hogy egy páciensnek mely készítményből meddig, milyen dózist adnak. Átlagos esetben a hazamenetelt követően 10-20 napig, daganatos beteg esetében 30 napig javasolt a véralvadásgátló készítmény használata. Ezenfelül pedig a már említett módokon, illetve rugalmas harisnya viseletével védekezhet a beteg.