Gyógyítás a világhálón: megtört az orvosok ellenállása az „e-páciensekkel" szemben.
Egy fiatal magyar orvos, akit csak dr. Twitterként emlegetnek, már Amerikában is tanítja orvosoknak a digitális kommunikációt és ismeretszerzést – írja a nol.hu portálja.
Dr. Twitter, azaz dr. Meskó Bertalan jóvoltából működik a budapesti Semmelweis Egyetemen az a világon egyedülálló orvos-továbbképzési tanfolyam, ami az orvosok digitális kommunikációját és ismeretszerzését tanítja meg bárki számára, 10 hét alatt. A többek között Facebook-használatról, a YouTube, a Google, és a Wikipédia virtuális világa gyógyításban, orvoslásban való alkalmazásáról is szóló 16-20 órás tananyag tesztekkel és egy játékos rendszerrel online is elérhető, de csak angolul (thecourse.webicina.com).
A kurzus sikerére jellemző, hogy dr. Meskó Bertalant a Semmelweis és a Corvinus mellett az amerikai Stanford Egyetem is oktatóként foglalkoztatja, hisz ezt a tudást ilyen formában ő tanítja egyedül a világon. De nemcsak az orvosok egymás közti tudományos párbeszédében lehet szükség a netes közösségekre, hanem az orvos-beteg kapcsolatban is.
– Sokszor hallom orvosoktól, hogy nem akarnak az internettel foglalkozni, mert időrabló, és a betegek is butaságokat találnak rajta. Azt vallom, hogy orvosként vállaltuk az életen át tartó tanulást, és az orvosi szakmának ma már része a digitális kommunikáció is. Ráadásul az orvosok felelőssége, hogy betegeiket okítsák ilyen szempontból, mert az informált beteg – az ún. e-páciens – egyenlő partnerré tud válni, és nemhogy időt pazarolna erre az orvos, de a jól informált beteg időt és energiát takarít meg! A betegek a virtuális közösségekben egymást segítve valós lelki támaszt is nyújthatnak egymásnak, ami szintén az életminőséget javíthatja – fűzte hozzá Dr. Twitter.