• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A bevándorlás növeli a hiperaktív gyerekek számát?

Lapszemle Forrás: valasz.hu

A nagyobb és nehezebben kezelhető osztályban könnyebben nyilvánítják orvosi esetnek az éretlenebb gyerekeket.

A hiperaktivitás a XXI. század szamárköhögése vagy torokgyíkja, vagyis az a rémületes kór, ami leginkább fenyegeti a gyermekeinket abban a korban, amikor a járványok már nem. Nyugat-Európában átlagban húszból egy gyereknél diagnosztizálják a figyelemhiányos hiperaktivitás zavart, angol nyelvű rövidítéssel ADHD-t, amely így a gyerekeknél messze a leggyakrabban megállapított pszichés betegség. Az iskolakezdés előtt érdekes kérdéseket vet fel egy német kutatás, amelyhez hasonló nagyságú még nem volt a témában: hétmillió gyerek adatait elemezték – írja a valasz.hu portálja.

Németországban tartományonként különböző időpontokban kezdődik az iskola, de jellemzően ott is úgy van, mint nálunk, hogy egy bizonyos dátum előtt születettek még beférnek – be kell, hogy férjenek – az induló tanévbe, a dátum után születettek pedig évvesztesek lesznek, és egy évvel később kezdik csak az iskolát.

A kutatás eredményei szerint azok közül, akik az utolsó olyan hónapban születtek, amellyel még beleestek a korai iskolakezdésbe, 5,3 százalékot nyilvánították hiperaktívnak. Akik viszont pont az időpont utáni első hónapban születtek, azok közül csak 4,3 százalékot. Vagyis a korán beiskolázottaknál jóval gyakrabban állapítják meg a rendellenességet, ami persze felveti azt a kérdést is, hogy valóban minden esetben betegségről van-e szó, vagy pedig egyszerűen alapvetően egészséges, csak némileg éretlenebb gyerekeket nyilvánítanak betegnek és gyógyszereznek aztán éveken át számos mellékhatással?

Különösen, hogy a betegség elterjedtségét olyan meglepő tényezők is befolyásolják, mint az osztály létszáma és összetétele. Ugyanis nagyobb létszámú osztályoknál, vagy ha több a bevándorló háttérrel érkezett gyerek, jóval több lesz az ADHD szindrómások száma. Ami a kutatók szerint leginkább arra utal, hogy nagyobb és eleve nehezebben kezelhető osztályban könnyebben nyilvánítják orvosi esetnek a kissé éretlenebb gyerekeket, akik még nem tudnak koncentrálni, így viselkedésükkel zavarják az órát.