A tragédiák zöme nem viharban, hanem ideális strandidőben következik be.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni azokat a szabályokat, amiket a felhőtlen nyaralás, pihenés idején is be kell tartani a biztonságos fürdőzés érdekében – hangsúlyozza a balatoni vízirendészet, az elmúlt hétvége rossz tapasztalatai (vasárnap ketten fulladtak a vízbe) után – írja a Somogyi Hírlap – online.
Tombol a nyár, rekkenő a hőség, csalogat a hűsítő víz, de a meggondolatlanság, a felelőtlenség tragédiákhoz vezethet. Ezek egyébként az esetek döntő többségében nem viharjelzéskor, nem viharos időben, hanem a mostanihoz hasonló körülmények között, elvileg ideális strandidőben következnek be.
Életet mentő szabályok:
1. Gyengén úszók csak sekély vízben fürödjenek.
2. A szélben elsodródott fürdőeszközök, felfújható vízi játékeszközök után ne ússzanak, mert az életüket veszélyeztetik, ha ezt mégis megteszik és elsodródnak, maradjanak a felfújható eszközön, míg a segítség megérkezik, és ne hagyják el azt.
3. A fürdés vagy vízi jármű használata előtt alkoholt vagy más hasonlóan ható szert (kábító vagy pszichotróp anyagot) ne fogyasszanak.
4. Ne közvetlenül étkezés után menjenek a vízbe úszni, fürdeni. 5. Felhevült testtel ne ugorjanak hirtelen a vízbe, előtte mosakodjanak le.
6. Vízijárművön vagy felfújható fürdőeszközön, gumicsónakban, gumimatracon a vízterületen ne aludjanak el.
7. Ismeretlen vízterületen óvatosan mérjék fel a meder jellemzőit, a vízmélységet a fürdés előtt.
A következők pedig már kötelező fürdési szabályok:
1. Hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben. Gyermek és ifjúsági csoportok esetén a csoport vezetőjének a fürdőzők létszámának megfelelő számú, úszni tudó és vízi mentésben jártas felnőtt személyekből figyelő és mentő őrséget kell állítania.
2., Tilos fürdeni hajóútban, kikötők, hajóállomások, vízi sporteszköz közlekedésére szolgáló pályák területén, valamint éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, kivéve ha a vízfelület megvilágított, és legfeljebb a mély víz határáig.
3. A Balatonon elsőfokú viharjelzés (percenként negyvenötször felvillanó sárga színű fényjelzés) esetén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra tilos fürödni. Másodfokú viharjelzés (percenként kilencvenszer felvillanó sárga fényjelzés) – esetén tilos fürödni.