Az egészségre gyakorolt pozitív hatásokat kismennyiségű étcsoki fogyasztásakor mutatták ki.
Az étcsokiról már korábban bebizonyították, hogy képes kitágítani a szívkoszorúereket, egyben jelentősen javítja azok általános állapotát, továbbá csökkenti a vérlemezkék összetapadási hajlamát az erekben. Az érvédő hatás a csokoládé flavonoidtartalmának köszönhető. A Pennsylvania állambeli Hersheyben működő egészségügyi és táplálkozási kutatóközpont szakemberei egyenesen arra jutottak, hogy az étcsoki több antioxidánst tartalmaz, mint sok gyümölcs vagy gyümölcslé, a kakaóbab tehát valójában szupergyümölcs - írja a Népszabadság Online.
Az étcsoki koleszterin- és vérnyomáscsökkentő hatását is igazolták már kísérletekkel. A Hull Egyetem vizsgálatai szerint a magas kakaótartalmú csokoládé csökkenti a koleszterinszintet úgy, hogy közben a HDL, vagyis az úgynevezett "jó koleszterin" mennyiségét növeli. A Kölni Egyetemi Kórház kutatói 440 résztvevőn tesztelték a fekete csoki vérnyomásra gyakorolt hatását. Az eredmények azt mutatták, hogy a résztvevők vérnyomása kismértékben csökkent, de ez a csökkenés is elég volt már ahhoz, hogy a stroke rizikóját 8, a koronáriabetegségek előfordulásának esélyét 5%-kal csökkentse.
A fekete csokoládé ezenkívül csökkenti az étvágyat, ezt már egy dán kutatásban állapították meg. A vizsgálatban önkéntes jelentkezők tizenkét órás koplalás után először vagy fekete, vagy tejcsokoládét ettek, majd a következő alkalommal fogyasztották a másik változatot. Ezután öt órán keresztül félóránként kitöltöttek egy kérdőívet, ami arra vonatkozott, hogyan érzik magukat, és mit szeretnének folytatásként fogyasztani.
Az utolsó kérdőív kitöltése után fél órával a résztvevőknek pizzát tálaltak fel, amelyből annyit ettek, amennyit akartak. Azok a vizsgálati alanyok, akik étcsokit fogyaszottak, tovább bírták evés nélkül, mint tejcsokoládé után, és 15 százalékkal kevesebbet is ettek a pizzából, ha előzőleg étcsokit ettek.
Aki most kedvet kapott arra, hogy egy kis csokit egyen, el kell keserítsük: az egészségre gyakorolt pozitív hatásokat csak és kizárólag az étcsoki fogyasztásakor mutatták ki, ráadásul egészen kicsi, nagyjából néhány kockányi napi mennyiségben. Tehát a mogyorós tejcsoki vagy a fehércsoki táblástól fogyasztva továbbra sem éppen egészséges!