A Daganatokról őszintén című vodcast legfrissebb adásában a családi kórtörténet fontosságára hívta fel a figyelmet a molekuláris biológus.
Sokan nincsenek tisztában azzal, milyen betegségek fordultak elő a felmenőik körében, pedig ennek ismerete kulcsfontosságú lehet. A daganatos betegségek ugyanis nem véletlenszerűen jelennek meg. A genetikai örökségünk jelentős szerepet játszik abban, hogy mely típusokra lehetünk hajlamosabbak, írja a MedicalOnline.
A daganatos megbetegedések még mindig tabunak számítanak a társadalomban, alig beszélünk róluk. Sokan nem tudják azt sem, hogy mi okozta például a nagyszüleik, dédszüleik halálát, ki volt a tumoros betegségben érintett közülük, holott ez nagyon fontos lenne. A daganat ugyanis nem egyik pillanatról a másikra alakul ki, általában fontos tényező, hogy milyen genetikai adottságaink vannak, és ezáltal mire leszünk fogékonyabbak – mondta Priskin Katalin, a European Life Technologies molekuláris biológusa, a Daganatokról őszintén című vodcast legújabb adásában.
Ha tudjuk, milyen daganatos betegségek fordultak elő a rokonaink körében, kiemelt hangsúlyt fektethetünk arra a ráktípusra a szűréseknél. A korai felismerés pedig alapvetően meghatározza a gyógyulást. A családi kórtörténet ismerete nemcsak a saját egészségünk szempontjából fontos, hanem a következő generációk életére is hatással lehet. Az örökletes hajlamot ugyanis nemcsak magunkban hordozzuk – azt gyermekeinknek is továbbadhatjuk. Például egy férfi, akinek édesanyja mell- vagy petefészekrákban hunyt el, örökölheti a kockázatot növelő génmutációt nála, mint rizikófaktor jelentkezik, akár az adott génhez kötött más típusú daganatkockázatként. A férfinél a betegség nem feltétlenül alakul ki, de édesapaként majd utódai számára továbbadhatja az emelkedett kockázatot.
Priskin Katalin hangsúlyozta: a tumoros megbetegedéseket ma már inkább krónikus betegségként kell felfogni, nem pedig halálos ítéletként. A daganat a típusától függően nem feltétlenül jelenti a legrosszabbat – megfelelő diagnosztikával és időben elkezdett kezeléssel sok esetben gyógyítható, vagy hosszú távon együtt lehet vele élni, jó életminőségben. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy ne féljünk a szűréstől, s merjünk beszélni a családon belül is a rákról.
A teljes információ a cikkben.