• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Minden harmadik magyarnak zsírmája van

Lapszemle MA 06:27 Forrás: hvg360.hu
Minden harmadik magyarnak zsírmája van

A háttérben az elhízás és az alkoholfogyasztás áll, a következmény pedig akár halálos betegség is lehet.

Hárommillió magyar zsírmájbeteg van, és a legtöbbjük nem is tud erről. A háttérben az elhízás és az alkoholfogyasztás áll, a következmény pedig akár halálos betegség is lehet, májzsugor és rák is kialakulhat – mondta Pár Gabriella belgyógyász, hepatológus. Jó hír, hogy a betegség egy ideig visszafordítható. De hogyan léphetünk fel mi magunk a zsírmáj ellen, mielőtt rosszra fordul? Mit tehetünk, ha már bekövetkezett a baj, és mennyi alkohol fogyasztása mellett tarthatunk a zsírmájtól? - teszi fel a kérdést a hvg360.hu

Az anyagcserezavarhoz társuló zsírmáj a leggyakoribb májbetegség napjainkban, becslések szerint Magyarországon a lakosság közel 30 százaléka, azaz csaknem 3 millió ember érintett – mondta Pár Gabriella, belgyógyász, hepatológus, a Pécsi Tudományegyetem docense a HVG-nek. Sokan valószínűleg nem is tudják, hogy érintettek, mivel a betegség eleinte nem okoz tüneteket, gyakran egy más okból kért ultrahang-vizsgálat során derül ki, hogy baj van.

Zsírmájról – vagyis hivatalos nevén „metabolikus diszfunkcióval társult steatotikus májbetegségről” (MASLD) – akkor beszélünk, ha a májsejtekben kóros, a májsejtek több mint 5 százalékát érintő zsírfelhalmozódás áll fenn. Hasi ultrahang-vizsgálat által igazolt zsírmáj esetében a májsejtek mintegy 30 százalékában már kóros zsírfelszaporodás van. Ma ez a leggyakoribb krónikus májbetegség – hangsúlyozta a szakértő.

Az esetek ötödében a betegség súlyos, progresszív formájaként a májban gyulladás is kialakul – ez az úgynevezett metabolikus diszfunkcióval társult steatohepatitis (MASH) –, amely akár májzsugorhoz és májrákhoz is vezethet.

A belgyógyász szerint a zsírmáj kialakulásának számos oka ismert, a leggyakoribb ok a túlsúly, az elhízás, a cukorbetegség – ezt a csoportot korábban nem alkoholos zsírmájnak, jelenleg anyagcserezavarhoz társuló zsírmájnak nevezik. Magyarországon jelenleg minden negyedik ember (26 százalék) elhízott, a túlsúly és az elhízás pedig együttesen a férfiak 65 százalékát és a nők 60 százalékát, azaz a lakosság közel kétharmadát érinti. A zsírmáj előfordulása az elhízással és a cukorbetegség gyakoriságával párhuzamosan folyamatosan növekszik. Ennek oka a mozgásszegény életmódban és a rossz táplálkozásban keresendő elsősorban, a zsírban gazdag magyaros konyha erre is rátesz egy lapáttal, írja a hvg360.hu