Korszerűbb, energiatakarékosabb PET/CT lesz decembertől a kecskeméti megyei kórházban.
Az új készülékkel kisebb sugárterhelés éri a daganatos betegeket a vizsgálat során. Egy energia-megtakarítást célzó pályázaton 850 millió forintot nyert el a kecskeméti kórház egy új PET/CT gép beszerzésére, a korszerűtlenné vált régi lecserélésére. Mint azt Horváth Attilánétól, az intézmény sajtószóvivőjétől megtudtuk: az új eszköz beszerelése november második felében kezdődik és várhatóan december 15-re fejeződik be – írja a baon.hu portálja.
A PET/CT vizsgálatok – jelentős költségigényük, és korábbi korlátozott elérhetőségük ellenére – növekvő szerepet töltenek be a korszerű onkológiai betegellátásban. Lerövidítik a diagnózishoz vezető utat és időt, feleslegessé tesznek, tehetnek olykor megterhelő, drága vizsgálatokat. Segítik a daganatos betegség prognózisának megítélését, a betegre szabott terápia tervezését, amely révén eredményre nem vivő kezelési módok elkerülésével gyakran igen jelentős költségei takaríthatók meg.
Az új készülék a régihez képest alacsonyabb energiafelhasználással működik majd. További előnye az újnak, hogy jóval alacsonyabb sugárterheléssel sokkal jobb minőségű morfológiai metszetképek készíthetők, és a leképezési idő rövidül (20-25 percről kb. 10-15 percre), illetve kisebb mennyiségű beinjektált izotóppal lehet kifogástalan képminőséget elérni – ez is hozzájárul a beteg sugárterhelésének csökkentéséhez. Fontos az is, hogy az új készülékkel a jelentős túlsúllyal rendelkező betegekről is kifogástalan minőségű felvétel készíthető.
A Kecskeméti PET/CT Központ 2006-ban kezdte meg működését, 2011-ben nyert OEP befogadást. Ekkor a dél-alföldi régió 3 megyéjéből (Bács-Kiskun, Csongrád, Békés megye) érkező betegek vizsgálatainak elvégzésére kapott megbízást, jelenleg évi 2 ezer vizsgálatot finanszíroz az OEP. Hétfőtől péntekig naponta 8-15 páciens kerül sorra, 90 százalékuk daganatos betegségben szenved.